Gusła to przewodnia tematyka tegorocznego festiwalu Folkowisko, który rozpoczął się w czwartek po południu we wsi Gorajec na Podkarpaciu. W programie trzydniowego wydarzenia znalazły się m.in. muzyka i tańce z różnych regionów Polski i innych krajów, jarmark rękodzieła, warsztaty, pokazy filmów, spotkania z podróżnikami.
Organizatorem Festiwalu Kultury Pogranicza Folkowisko jest Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza „Folkowisko” przy współpracy Agroturystyki Chutor Gorajec.
„Zapraszamy miłośników muzyki ludowej, muzyki folkowej, a i muzyki wszelakiej, bo u nas znajdziecie różne miksy. Dodatkowo mnóstwo warsztatów z rękodzieła, tworzenia biżuterii, tworzenia instrumentów. Nie bójcie się zabrać swoje pociechy, bo nasza Dzieciowioska jest pełna atrakcji dla najmłodszych. Dla wielbicieli literatury i podróży przygotowaliśmy specjalne przestrzenie prelekcyjne z wybitnymi gośćmi. Przybywajcie do Gorajca w dniach 13-15 lipca” – zaprasza Marcin Piotrowski, szef stowarzyszenia Folkowisko.
Jak zapewniają organizatorzy, tegoroczne Folkowisko ma bogaty program artystyczny, który przeniesie uczestników „w świat dźwięków i tańców z różnych regionów Polski i innych krajów”.
„Znani artyści folkowi, międzynarodowe brzmienie prosto z Polski, Ukrainy, Białorusi. Będzie można usłyszeć charakterystyczne dźwięki skrzypiec, akordeonów, fletów i wielu innych instrumentów ludowych” – zapewniają organizatorzy.
Na festiwalowej scenie głównej wystąpią tacy artyści jak: Żywiołak, Luiku, Kapela Maliszów, Joryj Kloc, Nicponie, Symcha Keller i Przyjaciele, Dzieciuki, Hajda Banda, Akademia Głosów Tradycji, Rockoko, Wernyhora, Wowakin, SWADA, Łysa Góra, Kapela Galicjanie, Galicjanki z Roztocza i Niezapominajki.
Dla miłośników rękodzieła gratką będzie Jarmark Cudów, na którym wystawcy z całej Polski zaprezentują swoje prace, produkty. W ramach festiwalu odbędą się również różnorodne warsztaty, na których będzie okazja nauczyć się podstaw gry na tradycyjnych instrumentach, poznać tajniki tańców ludowych prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, odkryć sztukę rękodzieła.
„Warto przyjść z całą rodziną, ponieważ na najmłodszych uczestników czeka Dzieciowioska, której program jest pełny atrakcji dla dzieci” – zapewnia Piotrowski.Podczas tegorocznego festiwalu przewidziano też scenę literacką i podróżniczą, w czasie której podróżnicy, m.in. Wojciech Ganczarek, Krzysztof Story i Jędrzej Zegarek, zabiorą uczestników do Paragwaju i Indii.
„Strefa literacka wypełniona będzie tematyką słowiańską, a pojawi się na niej m.in. Witold Vargas, który jest współautorem +Bestiariuszy Słowiańskich+, Wojciech Dmitroca i Robert Gmiterek” – wymienia Piotrowski.
W programie imprezy, która potrwa do soboty znajdą się też pokazy filmów m.in. „Dzień i noc”, „Żegnam cię mój świecie wesoły”, wykłady, w tym m.in.: „Rytuały i obrzędy zachowane pod postacią guseł” dotyczący obrzędów wróżbiarskich, rytuałów ofiarnych, zastosowania wstążek i szarf modlitewnych, potraw świątecznych oraz pozostałości w kulturze ludowej obrzędów kultu jelenia; „Pozostałości rytuałów szamańskich” na przykładzie wybranych rytuałów i obrzędów szamańskich zachowanych w polskiej obrzędowości świątecznej, codziennej i w podaniach ludowych; „Śmierć z perspektywy tradycji i psychotanatologii” dotyczący zwyczajów wykonywanych podczas pogrzebu, klasyfikacji i rozumienia pieśni pogrzebowych.
Dla smakoszy przewidziano strefę gastronomiczną, gdzie będzie można popróbować regionalnej kuchni - potraw i napojów przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Organizatorzy zachęcają – ze względu ekologiczny aspekt organizacji wydarzenia - do przywiezienia ze sobą swoich sztućców, talerzy i kubków termicznych.
„Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy pragną przenieść się w magiczny świat muzyki i kultury ludowej. Festiwal Folkowisko to wyjątkowa okazja do spędzenia czasu w gronie pasjonatów folkloru i czerpania inspiracji z piękna tradycji” – zapraszają organizatorzy.
Szczegóły festiwalu, w tym harmonogram, można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej https://folkowisko.pl/. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ dki/