Muzyka klezmerska, przedstawienia, wystawy i spotkania oraz koncerty muzyki jazzowej będą prezentowane tego lata w Sejnach i w Krasnogrudzie (Podlaskie). W Ośrodku Pogranicze ruszył cykl imprez „Lato w Pograniczu”.
Ośrodek „Pogranicze” w Sejnach zaplanował latem dla turystów kilkadziesiąt imprez i wydarzeń niemal każdego dnia. „Lato w Pograniczu” potrwa do końca wakacji. Wszystko będzie się działo w Sejnach, gdzie mieści się siedziba Ośrodka Pogranicze oraz w pobliskiej Krasnogrudzie - w dworze rodziny poety Czesława Miłosza, obecnie siedzibie prowadzonego przez ośrodek Międzynarodowego Centrum Dialogu.
„Lato w Pograniczu” zainaugurował w tym roku jeden z koncertów Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego. Koncerty będą odbywały się kilka razy w tygodniu w Białej Synagodze w Sejnach. Orkiestra powstała w 1996 roku. Sejneńscy muzycy zasilają dzisiaj warszawską scenę muzyczną, grają w wielu formacjach i tworzą własne inicjatywy muzyczne.
W klubokawiarni Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa - obok warsztatów - odbywać się będą koncerty oraz jam sessions. W sobotę 24 lipca odbędzie się koncert w dzień Niepodległości Ukrainy pt. „Ogród Boskich Pieśni”.
W dworze w Krasnogrudzie można przez wakacje oglądać wystawę o życiu Miłosza pt. „Miłosz. Szukanie Ojczyzny”. W dworze prezentowane są fotografie, wiersze i multimedia dotyczące dzieciństwa poety, jego zainteresowań i ważnych osób w jego życiu.
Tradycyjnie też w dworze, w rocznicę śmierci Miłosza 14 sierpnia, odbędzie się wieczór wspomnień. Wieczór zacznie się mszą św. w kościele w Żagarach, która odbywa się w dwóch językach, po polsku i litewsku.
Dwór w Krasnogrudzie przed wojną należał do rodziny Miłosza, ze strony matki. Położony jest w starym parku, na skarpie opadającej do jeziora, przy granicy Polski i Litwy. Poeta odwiedzał tam w okresie międzywojennym swych krewnych ze strony matki. Spędzał tam większość swoich gimnazjalnych i uniwersyteckich wakacji, pisał wiersze. Po latach emigracji kilka razy powrócił do Krasnogrudy.
Aż do połowy ubiegłego stulecia, z nieznacznymi elementami przebudowy z pierwszej połowy XIX wieku, dwór w Krasnogrudzie trwał niezmieniony. Pozbawiony jednak w okresie powojennym opieki, ulegał stopniowej dewastacji. W ramach rewitalizacji zniszczony drewniany dwór rozebrano i wybudowano od nowa. Otwarto go w 2011 roku, gdzie znajduje się Międzynarodowe Centrum Dialogu prowadzone przez Ośrodek Pogranicze.
Szczegółowy program na stronie:
https://www.pogranicze.sejny.pl/programy-wyspa/lato-w-pograniczu-programy/lato-w-pograniczu-2024/lato-w-pograniczu-2024/ (PAP)
Autor: Jacek Buraczewski
bur/ aszw/