Od wtorku dostępna będzie dla zwiedzających nowa trasa w Sądeckim Parku Etnograficznym pod hasłem „Rzecz z drugiej strony”. Zakłada ona odwrócenie perspektywy zwiedzania, zwrócenie uwagi widza na konkretne eksponaty.
Jak poinformowało Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, nowa trasa zwiedzania Sądeckiego Parku Etnograficznego ruszy od wtorku i dostępna będzie dla zwiedzających w godzinach otwarcia skansenu (9.00 – 15.00). Pierwszego dnia będzie można zwiedzać ekspozycję za darmo.
Zwiedzający otrzymają plany skansenu z zaznaczoną trasą, po której będą mogli się poruszać, korzystając z materiałów dostępnych w zakładce na stronie internetowej Muzeum: są tam opisy i fotografie 120 eksponatów, 45 plików dźwiękowych z audiodeskrypcją oraz filmowy katalog 17 eksponatów.
Trasa będzie dostępna także on-line na stronie Sądeckiego Parku Etnograficznego. Możliwe jest również kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa sanitarnego (grupy do pięciu osób, zachowanie dystansu, zasłanianie nosa i ust).
Kustosz Joanna Hołda, koordynatorka projektu wyjaśniła, że nowa trasa "Rzecz z drugiej strony" to próba modernizacji wystawy sądeckiego skansenu, poprzez wprowadzenie nowej perspektywy zwiedzania - wyjście od szczegółu, czyli eksponatów, które często same w sobie niosą pewną opowieść, treści, które łatwo mogąc umknąć uwadze zwiedzających skansen wg. tras tradycyjnych.
Nową trasę tworzy 120 przedmiotów, wybranych w kolejnych obiektach skansenu tak, by możliwie szeroko opowiedzieć o kulturze i historii ziemi sądeckiej.
Wśród eksponatów znalazły się zarówno unikatowe dzieła wiejskiego rzemiosła, sztuki sakralnej, meblarstwa czy plastyki obrzędowej, jak i przedmioty codziennego użytku - sprzęty, narzędzia czy tzw. "domowe graty".
Według kustosz skansenu, trasa została przygotowana tak, by zainteresować możliwie szerokie grono odbiorców. Innowacyjną częścią trasy – poinformowała - będzie filmowy katalog wystawy, krótkie filmiki zwracające uwagę na detale wybranych przedmiotów.
Projekt „Rzecz z drugiej strony – nowa trasa zwiedzania w Sądeckim Parku Etnograficznym” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Wspieranie działań muzealnych”.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ aszw/