Zabytkowa rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1867 roku autorstwa Franciszka Wyspiańskiego, ojca Stanisława, stanęła w środę przed budynkiem Centrum Młodzieży im. dr. Jordana przy ul. Krupniczej w Krakowie. Figura na przestrzeni lat była wielokrotnie przestawiana w obrębie tej ulicy.
Barbara Mendera-Ziemińska z Centrum Młodzieży im. dr. Jordana przypomniała, że zakończony w środę proces przeniesienia figury z tymczasowej lokalizacji w ogrodzie na terenie ośrodka należącego do Caritas Archidiecezji Krakowskiej przy ul. Źródlanej w Krakowie, rozpoczął się jesienią 2019 roku.
Rzeźba w tym czasie przeszła pełną konserwację, odtworzono cokół i prawidłowo zamontowano jego zachowany fragment z gzymsem, usunięto także daszek (pierwotnie figura go nie miała) oraz przemalowania, przywracając kamienny charakter figury z okresu jej powstania.
Na podstawie fotografii wykonanej przez Ignacego Kriegera zrekonstruowano historyczną marmurową tablicę i umieszczono ją na cokole; dodatkowo w drugiej wnęce po prawej stronie cokołu umieszczono nową kamienną tablicę, a na niej wkomponowano inskrypcję zawierającą imię i nazwisko autora: Franciszka Wyspiańskiego, nazwisko fundatorów, datę wykonania oryginału oraz informację o dacie lokacji rzeźby na ul. Krupniczej 38 i jej konserwacji.
Wykonano również prace związane z uporządkowaniem otoczenia rzeźby takie jak ułożenie kostki, montaż oświetlenia, montaż ławek i stojaków na rowery. Całkowity koszt robót wyniósł ponad 118 tys. zł.
Jak zaznaczyła Mendera-Ziemińska, formalnie rzeźba jest własnością Caritas Archidiecezji Krakowskiej i została użyczona Centrum Młodzieży im. dr. Jordana na okres 10 lat.
Wyjaśniła ona, że rzeźba została posadowiona przy Krupniczej 38, ponieważ na przestrzeni lat była ona wielokrotnie przestawiana w obrębie tej ulicy, a siedziba Centrum Młodzieży im. dr. Jordana znajduje się w pobliżu jej pierwotnej lokalizacji – czyli adresu Krupnicza 19, naprzeciwko budynku przy ul. Szujskiego 2.
„Jednym z miejsc, do których przeniesiono figurę była też właśnie Krupnicza 38, gdzie mieścił się wtedy Zakład Św. Jadwigi sióstr nazaretanek - figura stała wtedy po lewej, a nie – jak w tym momencie – po prawej stronie od wejścia do budynku” - przypomniała przedstawicielka Centrum.
Autor rzeźby Franciszek Wyspiański (ur. 26 września 1836 we Lwowie, zm. 10 listopada 1901 w Krakowie) był krakowianinem, utalentowanym twórcą i rzeźbiarzem, a także ojcem Stanisława Wyspiańskiego.(PAP)
rgr/ aszw/