„Prawa człowieka w nauczaniu papieża Jana Pawła II” - to hasło konferencji zorganizowanej w środę w Rzymie w 20. rocznicę przyznania polskiemu papieżowi tytułu doktora honoris causa przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Sesja w sali przy polskim kościele w Wiecznym Mieście odbyła się pod honorowym patronatem ministra edukacji i nauki profesora Przemysława Czarnka i rzecznika praw obywatelskich prof. Marcina Wiącka. Gościem konferencji był ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.
Obrady otworzyli rektor SGGW profesor Michał Zasada i rektor polskiego kościoła ks. Paweł Ptasznik.
W nagraniu przesłanym do uczestników sesji prof. Czarnek mówił o wolności i odpowiedzialności według św. Jana Pawła II. Podkreślił, że jego intelektualne dziedzictwo jest wciąż aktualne. Przypomniał, że polski papież był nazywany "papieżem praw człowieka". Jak zaznaczył, polski papież wśród uniwersalnych praw człowieka kładł nacisk na prawo do życia i wolności religijnej.
"Ich naruszanie jest symptomem kryzysu kulturowego" - dodał. Spojrzenie polskiego papieża na te kwestie uznał za wizję "profetyczną".
Minister edukacji i nauki ocenił, że św. Jan Paweł II jest "obecny w sercu" nowej premier Włoch Giorgii Meloni, której rząd został zaprzysiężony w dniu jego wspomnienia liturgicznego 22 października. Przypomniał, że szefowa włoskiego rządu w swym wystąpieniu przytoczyła słowa Jana Pawła II o tym, że wolność nie jest prawem do robienia tego, co się chce, ale prawem do robienia tego, co powinno się czynić.
Odczytane zostało przemówienie rzecznika praw obywatelskich o godności w nauczaniu polskiego papieża, poświęcone w dużej części kwestii obrony życia.
Tematy konferencji to także chrześcijański nurt spółdzielczości oraz spółdzielczość w encyklikach papieskich i człowiek wobec wyzwań społeczno-ekonomicznych i środowiskowych w nauczaniu papieża.
Obecni byli też przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i innych uczelni.
Profesor Giuseppe Spoto z Uniwersytetu Roma Tre w Rzymie wygłosił wykład pod tytułem „Technologie i prawa człowieka w nauczaniu Jana Pawła II między teraźniejszością i przyszłością”.
Uczestnicy konferencji byli rano na audiencji generalnej papieża Franciszka, który skierował do nich pozdrowienia.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ akl/