Projekt Instytutu im. Wojciecha Korfantego "Szałot kulturowy. Warsztaty o tradycji dla młodzieży" uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska". Pierwsze warsztaty odbędą się już 14 maja - poinformował w piątek katowicki Instytut.
"Szałot kulturowy. Warsztaty o tradycji dla młodzieży" jest projektem interdyscyplinarnym z zakresu edukacji i animacji społecznej, ma na celu popularyzację i upowszechnienie tradycji regionalnych. Słowo "szałot", które znajduje się w nazwie warsztatów, oznacza śląską sałatkę warzywną, którą tradycyjnie podaje się na stół podczas ważnych uroczystości lub świąt.
"My traktujemy szałot jako metaforę tradycji, na którą składają się elementy kultury materialnej często powtarzalne w różnych kręgach, a często zupełnie odmienne lub w różnych zestawieniach" - tłumaczy w informacji prasowej Instytut.
Projekt skierowany jest do młodzieży, także dla tych ze specjalnymi potrzebami. W ramach projektu Instytut im. Korfantego planuje organizację warsztatów z dziedziny kultury tradycyjnej, które zakresem tematycznym obejmą kilka zagadnień.
"Zmiksujemy nie tylko różne tematy, ale i młodzież z różnych szkół, z różnymi sposobami porozumiewania się. Zajęcia będą prowadzone fonicznie i w polskim języku migowym. Działania warsztatowe zostaną udokumentowane wizualnie" - wyjaśniają organizatorzy.
Dopełnieniem warsztatów będzie publikacja poprojektowa "Szałot kulturowy. Warsztaty o tradycji dla młodzieży", która posłuży jako przewodnik i inspiracja do podobnych działań dla szerszego grona odbiorców, w tym nauczycieli związanych z edukacją regionalną i animacją kulturową na terenie całej Polski. Publikacja zostanie zaprezentowana podczas warsztatu ewaluacyjnego podsumowującego projekt, a następnie udostępniona stronie internetowej Instytutu.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ aszw/