Bliskość z ubogimi powinniśmy - jako wierzący - uczynić swoim stylem życia - mówi w rozmowie z PAP przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP bp Wiesław Szlachetka. W niedzielę, z inicjatywy papieża Franciszka, obchodzony będzie I Światowy Dzień Ubogich.
"Na I Światowy Dzień Ubogich Ojciec Święty wystosował specjalne orędzie, któremu nadał tytuł: +Nie miłujmy słowem, ale czynem+. Tytuł tego orędzia będzie jednocześnie stanowić hasło tego dnia. W orędziu, papież ukazuje jego znaczenie, a także nakreśla kierunki konkretnych działań, których celem jest świadczenie miłosierdzia ubogim" – powiedział bp Szlachetka.
Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP, a zarazem biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej przypomina stanowisko Franciszka, który podkreśla, że czyny miłosierdzia ożywiają wiarę. Papież podkreślił też, że "nie mają być one tylko doraźnymi gestami pomocy, ale powinny prowadzić do prawdziwego spotkania z ubogimi, które przełamuje ich samotność".
"W tym spotkaniu, w bliskości z ubogimi dotykamy samego Chrystusa, który się z nimi utożsamia. Tak rozumianą kulturę spotkania z ubogimi, którzy mogą nas w ten sposób ewangelizować, powinniśmy – jako wierzący - uczynić swoim stylem życia" – dodał bp Szlachetka.
Jak mówił, papież Franciszek prosi, by Światowy Dzień Ubogich stał się okazją do spotkań z potrzebującymi. Zachęca też, abyśmy ubogich, zwłaszcza z najbliższego otoczenia, z sąsiedztwa, przyjęli przy naszym stole jako uprzywilejowanych gości, "aby mogli się stać mistrzami, którzy pomogą nam żyć spójnie z wiarą". "Takie spotkania winna poprzedzać wspólna modlitwa i udział w Eucharystii" – zaznaczył.
Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP zwrócił uwagę, że także sam papież Franciszek spotka się w sobotę z ubogimi na wspólnej modlitwie w Bazylice św. Wawrzyńca w Rzymie; w niedzielę zaś, po mszy św., której będzie przewodniczył w Bazylice św. Piotra, i modlitwie Anioł Pański uda się z ubogimi na obiad w Auli Pawła VI.
"Przykład i zachęta Ojca Świętego znajdzie także swój wyraz w przeżywaniu tego dnia w poszczególnych diecezjach i parafiach. Z tej okazji biskupi diecezjalni wystosowali specjalne odezwy do wiernych" - dodał bp Szlachetka.
Poinformował, że w ciągu roku działalność charytatywną Kościoła w Polsce podejmuje ponad 800 instytucji, które realizują 5 tysięcy różnego rodzaju dzieł, z których pomoc dociera do 3 mln potrzebujących. "W tych dziełach w szczególny sposób uczestniczy Caritas Polska w łączności z Caritas Diecezjalnymi wraz z 5 tysiącami Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnymi i Akademickimi Kołami Caritas, których jest już blisko 2700. Łącznie posługuje w Polsce ok. 100 tysięcy wolontariuszy Caritas" – powiedział przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP.
Bp Szlachetka, dodał, że na Światowy Dzień Ubogich, Caritas Polska podejmuje różne inicjatywy, zainaugurowana ma być m.in. akcja "Tytka Charytatywna" ("tytki" to papierowe torby, które Polacy wypełnią podstawowymi artykułami pierwszej potrzeby). Zebrane w ten sposób produkty trafią do najbardziej potrzebujących. Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie: tytkacharytatywna.pl
Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Ubogich na niedzielę, poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - w tym roku przypada ona 19 listopada. (PAP)
autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ js/