Media polonijne odgrywają jedną z kluczowych ról w podtrzymywaniu polskości – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki, otwierając we wtorek VI Zjazd Federacji Mediów Polskich na Wschodzie.
Marszałek Senatu podkreślał, że jednym z zadań Polonii jest kultywowanie i popularyzacja rodzimej kultury i upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej historii. Zwracał uwagę, że za granicą żyje 18-20 mln Polaków, rozsianych na wszystkich kontynentach.
"W tym kontekście nie sposób nie przecenić Państwa roli jako mediów polonijnych, ponieważ podtrzymujecie język, podtrzymujecie dobre tradycje i cieszę się, że Senat od lat międzywojennych może mieć w tym swój skromny udział" - powiedział Grodzki.
Zaznaczył, że Senat bardzo docenia powołanie w kilku krajach na wschód od Polski Federacji Mediów Polonijnych.
"Media odgrywają jedną z kluczowych ról dla przetrwania i rozwijania polskości. Podpisujemy się pod tym jako Senat i senatorowie obiema rękami" - mówił Grodzki. Podkreślił, że praca mediów polonijnych "dla integralności Polonii jest niemal bezcenna".
Marszałek Senatu z dużą satysfakcja przyjął uruchomienie przez Telewizję Polską kanału TVP Wilno. "Znamienna była data rozpoczęcia tego kanału - 17 września 2019, w 80-tą rocznicę sowieckiej agresji na Polskę" - zaznaczył.
Grodzki podkreślał też szczególne zasługi swojego poprzednika Stanisława Karczewskiego (PiS), obecnego podczas otwarcia zjazdu, w rozwoju Federacji Mediów Polskich na Wschodzie i generalnie w opiece nad Polonią.
Wyrażał zadowolenie, że jeden z paneli VI Zjazdu Federacji Mediów Polskich na Wschodzie poświęcony będzie walce z fake newsami i dezinformacją. "Zwłaszcza w wykonaniu tych, którzy za granicą nam niekoniecznie dobrze życzą to może być broń, która rani bardziej niż skalpel" - mówił marszałek Senatu. "Jestem przekonany, że jesteście świadomi wagi tego zjawiska i jesteście gotowi na swój poważny udział, żeby z tymi pożałowania godnymi zjawiskami walczyć" - dodał.
Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (KO) mówił o kilku "fenomenach", związanych z Polonią, m.in. o narodzeniu się polskości na Śląsku w XIX wieku, "bez oparcia instytucjonalnego i bez oparcia w elitach", a także o "utrzymaniu żywiołu polskiego na Wschodzie", mimo presji rusyfikacyjnej. "Państwo jesteście przykładem utrzymania tego żywiołu, utrzymania języka, wiary przodków, kwestii łączności z duchem narodu polskiego" - powiedział Kamiński. "Z całą pewnością w dzisiejszych czasach rola środków przekazu jest w tym procesie, nie tak dramatycznym jak onegdaj, ale kluczowa" - dodał.
Podczas otwarcia zjazdu zabrali też głos prezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" Mikołaj Falkowski i Rafał Dzięciołowski z Fundacji Wolność i Demokracja. Dziękowali Senatowi za wsparcie, kierując podziękowania zwłaszcza na ręce dotychczasowego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. (PAP)
pś/ mok/