Zrekonstruowany mundur, zdjęcia i taryfa celna z 1642 r. to eksponaty zainaugurowanej w czwartek Izby Pamięci Cła i Skarbowości w Gdańsku. Wystawa powstała z pasji do służby celnej jednego z funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
W czwartek w podziemiach Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku otwarto Izbę Pamięci Cła i Skarbowości. Jej zadaniem jest przybliżenie historii Służby Celno-Skarbowej i jej bohaterów.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Barbara Bętkowska-Cela w trakcie otwarcia podkreśliła, że pomysł utworzenia Izby Pamięci powstał kilka miesięcy temu. Wskazała, że złożyło się na to kilka czynników, jednym z nich była pasja wieloletniego funkcjonariusza (obecnie kustosza) Artura Sobczaka.
"Pan Artur przez ponad 30 lat kolekcjonował eksponaty, które związane są z historią cła, formacji celnej oraz skarbowej" - wyjaśniła dyrektorka.
Wskazała również, że kolejną przesłanką była chęć podzielenia się historią Służy Celno-Skarbowej. Przypomniała, że wcześniej część eksponatów została zaprezentowana w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na wystawie czasowej.
"Izba pamięci daje wyjątkową możliwość, poznania złożonej, bardzo bogatej i różnorodnej historii naszej formacji i jej bohaterów. Przybliżone historie ludzi, którzy wykonywali swoje obowiązku w zmieniających się w realiach Rzeczypospolitej" - stwierdziła.
Dodała, że ta historia była skomplikowana, a wydarzenia jej towarzyszącej na stałe zapisały się w dziejach państwa polskiego.
Obecna na uroczystości podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i zastępca szefa KAS Anna Chałupa podkreśliła, że działania Krajowej Administracji Skarbowej pozwoliły na uszczelnienie systemu podatkowego, na ograniczenie szarej strefy w branży tytoniowej czy hazardowej. "To także wzrost wpływów podatkowych do budżetu państwa, dzięki czemu nasza ojczyzna może się rozwijać i może być znaczącym krajem na mapie Europy" - oceniła.
Prezes IPN dr Karol Nawrocki wskazał, że "kiedy państwa nie ma, a pamięć narodów trwa i pozwala walczyć o suwerenność i niepodległość - historia Polski jest tego najlepszym przykładem". Zaznaczył, że otwierając Izbę Pamięci, Krajowa Administracja Skarbowa daje tego dowód.
Nawrocki przypomniał powstanie w Polsce formacji celnej, a także heroiczną walkę jej funkcjonariuszy. "W katalogu pamięci ważną rolę odgrywa ofiara polskich celników z 1939 roku, tych których 1 września 1939 krew wsiąkła w ziemię w Szymankowie" - powiedział.
Zaznaczył, że byli oni gotowi, aby w trakcie II wojny światowej pozostać na swoich posterunkach i walczyć o wolną i niepodległą Polskę. Wspomniał również o funkcjonariuszach, którzy zginęli 11 listopada 1939 roku w Piaśnicy.
Wystawa prezentowana w podziemiach Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku jest podzielona na trzy bloki tematyczne. Pierwszy blok dotyczy okresu od XVII w. Drugi blok to administracja skarbowa II Rzeczypospolitej, trzeci - to administracja celna tego samego okresu. Na wystawie został zaprezentowany m.in. najstarszy eksponat - 10-cio stronnicowa taryfa celna z 1642 r., oraz eksponaty dotyczące dwóch formacji chroniących granicę celną Polski - Batalionów Celnych i Straży Celnej.
Wystawa na razie nie jest dostępna dla zwiedzających. Jak zapowiadają przedstawiciele KAS, wkrótce będzie można ją zobaczyć na stronie internetowej.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ pat/