W ogrodzie Domu Biskupów Płockich biskup Piotr Libera postawił krzyż morowy, który upamiętniać ma zmagania z epidemią koronawirusa. Pod krzyżem umieszczona została tzw. kapsuła czasu z listem ordynariusza diecezji płockiej do potomnych i wezwaniem do Boga by zachował wiernych od morowego powietrza.
Informując o krzyżu morowym, jaki stanął w ogrodzie zabytkowego budynku, który od XIX wieku jest siedzibą biskupów płockich, kuria diecezjalna przypomniała, że tradycja stawiania tego typu krzyży sięga wczesnego średniowiecza.
„Biskup płocki Piotr Libera postawił w ogrodzie swojego domu krzyż morowy, zwany też krzyżem św. Zachariasza lub karawaka. Uczynił to w czasie zmagania się świata z epidemią koronawirusa Covid-19” – przekazała płocka kuria diecezjalna. Jak podano w informacji, w stóp krzyża w tzw. kapsule czasu umieszczono „List do potomnych”, w którym zanotowano, że „w 2020 r. świat zmaga się z epidemią koronawirusa Covid-19”.
„Krzyż ten ma bronić miasto Płock oraz północne Mazowsze, diecezję płocką przed zagrożeniem epidemią. Błagamy Boga, żeby strzegł naszą ziemię przed niewidzialnym wrogiem, jakim jest koronawirus” – napisał w liście bp Libera. W dokumencie zapisano też, że „krzyż został postawiony +wzorem praojców+ dla upamiętnienia epidemii, która dotknęła niemal całą ludzkość”.
Krzyż morowy w ogrodzie Domu Biskupów Płockich został wykonany z drewna przez stolarza Marka Jędrzejewskiego z Soczewki niedaleko Płocka. Powstał dzięki wsparciu Ireny i Wojciecha Orysiaków, także mieszkańców tej miejscowości. Krzyż ma wysokość 250 cm i dwa ramiona o długości 80 i 120 cm. Na górnym ramieniu krzyża widnieje napis „INRI”, a na dolnym „Płock AD 2020”.
Jak przypomina płocka kuria diecezjalna, krzyż morowy ma właśnie formę krzyża o dwóch belkach poziomych, tzw. krzyża patriarchalnego, z których górna jest zwykle krótsza od dolnej. W informacji wspomniano, że tradycja krzyża morowego związana jest z miastem Caravaca w Hiszpanii i otaczanym tam kultem pektorałem z relikwiami Krzyża Świętego.
„Relikwia przybyła do Hiszpanii w 1229 r. podczas szóstej wyprawy krzyżowej. Chroniła ona miasto przed wszelkim klęskami. Do Polski krzyż ten przywędrował w XIII wieku z Rusi i Węgier. Na początku XIV wieku krzyż wraz z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego został przekazany klasztorowi łysogórskiemu przez Władysława Łokietka” - informuje płocka kuria diecezjalna. (PAP)
mb/ krap/