Fasada zabytkowego kościoła na Kalwarii w Piekarach Śląskich będzie w najbliższą niedzielę scenerią pokazu mappingowego, które upamiętni legendarnego księdza Jana Alojzego Ficka - budowniczego kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w tym mieście.
W czwartek minęło 170 lat od poświęcenia tego słynnego śląskiego sanktuarium. Rocznicę, a także postać budowniczego świątyni, postanowiło upamiętnić gliwickie stowarzyszenie Wrazidlok (po śląsku: wścibski), działające m.in. na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. W ramach obchodów powstało przedstawienie historyczne "Ksiądz Ficek śląski", które - początkowo wystawiane na scenie - w niedzielę będzie miało swoją multimedialną odsłonę.
Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja, której budowniczym był ks. Ficek, to część sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. To jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na Górnym Śląsku. Każdego roku przybywają tu liczne pielgrzymki, z których największe to stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców w ostatnią niedzielę maja oraz sierpniowa pielgrzymka kobiet.
Budowniczym obecnej bazyliki jest ks. Jan Alojzy Ficek, który był administratorem, a później proboszczem piekarskiego kościoła. Do historii przeszedł jako gorliwy kapłan, inicjator ruchów trzeźwościowych na Śląsku, animator ruchu wydawniczego i czytelniczego. Zbudowany pod jego kierunkiem kościół został poświęcony 170 lat temu - 22 sierpnia 1849 roku.
W roku rocznicy zakończenia budowy kościoła piekarska parafia, we współpracy ze stowarzyszeniem Wrazidlok, zorganizowała cykl wydarzeń przypominających dzieło tego legendarnego księdza. Premiera napisanego specjalnie z tej okazji widowiska historycznego "Ksiądz Ficek śląski" odbyła się w lutym; w niedzielę scenariusz będzie podstawą widowiska mappingowego.
Jak poinformował prezes stowarzyszenia Wrazidlok, a zarazem współautor (wraz z Iwoną Holeczek) tekstu przedstawienia, Łukasz Zimnoch, muzykę do niedzielnego pokazu skomponował Przemysław Scheller. Za kreację mappingu odpowiada nyska firma QBIK, a narratorem widowiska będzie Kamil Zatoński. Pokaz uświetni występ Chóru Kolejarz z Tarnowskich Gór. Całość przedsięwzięcia wspierają "Wolontariusze Gwoździa" - grupa młodych, aktywnych mieszkańców Piekar Śląskich.
"Od lat staramy się przybliżać wspaniałości śląskiej historii w sposób nieszablonowy i zaskakujący. Tym razem przygotowaliśmy oprócz pokazu mappingowego trzy dodatkowe atrakcje: rajzę (wycieczkę po mieście), pokaz świetlny z udziałem publiczności i +fotołowy+ dla pasjonatów fotografii" - powiedział Zimnoch, przekonując, iż Piekary Śląskie to warte zwiedzenia miasto, o bogatej historii.
Obecny proboszcz kościoła Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich ks. Krzysztof Fulek, podkreśla, że ks. Jan Alojzy Ficek jest postacią godną przypomnienia i upamiętnienia.
"Cieszę się, że niezwykły ksiądz, jakim był Jan Alojzy Ficek, zostanie przypomniany w tak niecodzienny sposób; jego posługa to szereg wspaniałych osiągnięć. Mój poprzednik, korzystając z pomocy tysięcy Ślązaków, zbudował bazylikę, krzewił trzeźwość wśród tysięcznych rzesz, wydawał polskie książki i gazety, zaś cała jego aktywność to wspaniały przykład katolicyzmu społecznego - nurtu, w którym zaciera się granica pomiędzy duchownymi i świeckimi, gdzie najważniejsze jest wspólne działanie w interesie wspólnym" - powiedział proboszcz, podkreślając, że działalność legendarnego księdza wyrastała z jego żarliwej pobożności maryjnej.
Przedsięwzięcie wspierają władze Piekar Śląskich. Prezydent Sława Umińska–Duraj oceniła, że działalność ks. Ficka była jednym z impulsów rozwoju miasta. „Piekary Śląskie miały szczęście, że kapłan–wizjoner, do tego niezwykle gorliwy i pracowity, działał tu przez kilka dekad. Do dziś jeden z symboli miasta to bazylika, którą ksiądz Ficek wybudował, ale - co chyba ważniejsze - ten ksiądz sprzed ponad stu lat uczył nas, że razem potrafimy podejmować się wielkich wyzwań i im sprostać" - oceniła prezydent Piekar Śląskich.
Jej zdaniem niedzielny pokaz mappingowy na fasadzie świątyni będzie harmonijnym połączeniem tradycji ze współczesnością. "Jako gmina staramy się wspierać przedsięwzięcia nowatorskie, wizjonerskie, łamiące stereotypy" - dodała, zapraszając mieszkańców miasta na niedzielny spektakl światła i dźwięku. Po pokazie uczestnicy mają uformować na kalwaryjskim wzgórzu krzyż, który rozbłyśnie światłem latarek i telefonów mobilnych.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. "Kościół od wieków szukał nowoczesnych narzędzi służących ewangelizacji. W tym roku wspominamy wielkiego kapłana sprzed prawie dwustu lat, korzystając z najnowszej technologii; sięgamy po najnowszą technikę, by światło znów wspierało wzrost duchowego ziarna. Ksiądz Ficek to wielka postać nie tylko dla Kościoła, czy Piekar Śląskich, ale przede wszystkim dla Śląska" - powiedział arcybiskup.
Wśród celów gliwickiego Stowarzyszenia Wrazidlok, które przygotowało pokaz, jest działalność na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, a także wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych. Jedną z inicjatyw stowarzyszenia jest stworzenie w regionie Szlaku Magnatów Przemysłowych. Organizacja przygotowuje też "konwentykle" i "rajzy", promujące ważne dla Śląska miejsca i historię regionu w przystępnej formie. Spotkaniom towarzyszą pokazy mody, koncerty i "fotołowy" - sesje fotograficzne w wybranych miejscach.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ agz/