Inne

08.11.2018

W Piotrkowie Tryb. powróci tradycja codziennego bicia w dzwon Władysława Warneńczyka

Dzwon Władysława III Warneńczyka Dzwon Władysława III Warneńczyka

W 574. rocznicę bitwy pod Warną, która przypada w piątek, w Piotrkowie Trybunalskim przywrócona zostanie tradycja codziennego bicia w dzwon Władysława III Warneńczyka. Zwyczaj upamiętniający króla i innych poległych w bitwie kultywowano przez blisko 500 lat, aż do wybuchu II wojny światowej.

Począwszy od piątku, dzwon Władysława III Warneńczyka, który znajduje się w kościele farnym, będzie bił codziennie o godz. 18.00.

"Dzwon Władysława Warneńczyka znajduje się w kościele pw. św. Jakuba. Jego dźwięk rozchodzący się z wieży kościoła farnego w naszym mieście było słychać w porze wieczornej codziennie przez blisko 500 lat. Dzwon bił od 1445 roku aż do wybuchu II wojny światowej" - podał rzecznik piotrkowskiego magistratu Jarosław Bąkowicz.

Władysław III Warneńczyk od wieków był królem szczególnie bliskim piotrkowianom; to w piotrkowskiej farze w 1434 roku odbył się zjazd duchowieństwa pod przewodnictwem Zbigniewa Oleśnickiego, który przyznał małoletniemu wówczas synowi Władysława Jagiełły prawo do objęcia tronu po zmarłym ojcu.

W przypadającą w piątek rocznicę bitwy pod Warną miasto wróci do tradycji zaniechanej w 1939 roku - jak przed laty z fary rozlegnie się dziewięć uderzeń dzwonu, symbolizujących dziewięć lat panowania Władysława III Warneńczyka. Dzwon miał przypominać o bohaterskiej śmierci króla, który poległ pod Warną mając zaledwie 20 lat.

Bicie dzwonu Warneńczyka rozpocznie piotrkowskie obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W farze odprawiona zostanie msza święta, a po niej zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które poprowadzi Chór Jana z Ręczna. Koncert zorganizowany zostanie na dziedzińcu Centrum Idei Ku Demokracji.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL