Uroczyste rozpoczęcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej odbędzie się w sobotę; do grona patronów synodu włączymy błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Podczas konferencji prasowej w piątek metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zaprosił wiernych do modlitwy i uczestnictwa w transmisji mszy świętej otwierającej III Synod Archidiecezji Lubelskiej. Liturgia rozpocznie się w sobotę o godz. 11 w archikatedrze lubelskiej. W nabożeństwie wezmą udział członkowie synodu oraz przedstawiciele parafii z archidiecezji. Msza będzie transmitowana online za pośrednictwem strony: www.synodlublin.pl.
Metropolita przypomniał, że patronami synodu są: biskup i męczennik - św. Stanisław, św. Jan Kanty i św. Jan Paweł II. W sobotę do grona patronów zostanie włączony bł. kard. Stefan Wyszyński. „Będziemy wzywać bł. Stefana licząc, że jego wstawiennictwo i bogate duchowe dziedzictwo pomoże nam w rozwiązywaniu kwestii, o których będziemy dyskutować podczas prac synodalnych” - powiedział abp Budzik.
Całość prac synodalnych koordynować będzie komisja główna z przewodniczącym abp Stanisławem Budzikiem i jego zastępcą bp Adamem Babem.
Pierwsza sesja plenarna synodu została zaplanowana na 13 listopada w auli Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Bp Adam Bab poinformował, że podczas pierwszej sesji plenarnej zostaną przedyskutowane następujące tematy: życie i posługa kapłanów oraz relacja Kościoła ze światem kultury i mediów.
W zgromadzeniu weźmie udział 213 osób, w tym duchowni i osoby świeckie. Zakończenie prac synodu zaplanowane jest na 2023 r.
Jak powiedział metropolita, jednym z celów zgromadzenia jest przypomnienie wiernym, że mają wpływ na władzę w Kościele. „Wszyscy ludzie w Kościele powinni się czuć jedną rodziną i iść wspólną drogą. Chcemy przypomnieć ochrzczonym i bierzmowanym, że oni też mają udział w kapłańskie chrystusowym, mają udział we władzy w Kościele i mają zadanie budować wspólnotę” – powiedział abp Budzik. Dodał, że jednym z najważniejszych zagadnień poruszanych podczas synodu będzie „potrzeba uruchomienia ludzi świeckich”.
„Na zachodzie Europy jest dużo mniej kapłanów i świeccy z konieczności są bardzo zaangażowani. My dotąd mieliśmy jeszcze bardzo dużo powołań i być może trzeba uruchomić ludzi świeckich. Uświadomić im, że powinni wziąć odpowiedzialność za Kościół” – powiedział metropolita.
Jak poinformował sekretarz synodu ks. Adam Jaszcz, dyskusje podczas poszczególnych sesji plenarnych będą się toczyć w oparciu o dokumenty przygotowane przez 12 komisji. W dokumentach mają zostać poruszone następujące tematy: powołanie świeckich w Kościele, duchowość i posługa kapłana, życie konsekrowane, liturgia – kult ojca w duchu i prawdzie, katechizacja i ewangelizacja, młodzież przyszłością Kościoła, rodzina kościołem domowym, świadectwo miłosierdzia, ekumenizm i dialog międzyreligijny, misje odnawiają Kościół, Kościół w dialogu z kulturą oraz odpowiedzialność za dobra materialne. Sekretarz synodu wyjaśnił, że efektem prac komisji synodalnych będzie 12 projektów dokumentów, które zostaną poddane pod obrady synodu. Podczas sesji projekty będą dyskutowane, poprawiane i ostatecznie poddane pod głosowanie.
„W przyszłości na podstawie pracy tych 12 komisji powstanie Księga Statutów Synodalnych, która stanie się projektem duszpasterskim naszej archidiecezji na kolejne dekady i będzie zawierała nowe prawo diecezjalne” – powiedział ks. Jaszcz.
Bp Bab wyjaśnił, że część dokumentów przygotowanych podczas synodu będzie miała charakter postulatywno-duszpasterski i ich celem będzie kształtowanie nowej wizji działalność parafii. Część dokumentów będzie zawierała propozycje konkretnych rozwiązań prawnych i decyzji, które księża będą wprowadzać w życie diecezjach i poszczególnych parafiach. „Dokumenty będą uporządkowane według punktów, które będą poddane dyskusji i głosowaniu” – powiedział bp Bab.
Podczas konferencji prasowej metropolita został zapytany o to, czy podczas synodu będzie poruszany temat nadużyć seksualnych w Kościele, pomocy ofiarom i karania sprawców.
„Oczywiście, że ten temat będzie poruszany. Będzie się przewijał we wszystkich komisjach” – odpowiedział abp Budzik. Dodał, że niedawno temat nadużyć seksualnych był poruszany podczas szkolenia kapłanów archidiecezji lubelskiej. „Co roku kapłani spotykają się na tzw. duszpasterskich wykładach akademickich. W tym roku spotkanie było poświęcone tylko temu tematowi. Mieliśmy najlepszych specjalistów z Polski” - powiedział abp Budzik.
Obrady synodu nie będą transmitowane i będą się odbywały bez udziału mediów. Metropolita wyjaśnił, że ma to sprzyjać „wolności wypowiedzi i szczerości dyskusji”. „Na razie nie przewidujemy transmisji sesji synodalnych i dyskusji. Uważamy, że to sprawa dyskusji, żeby ona była spokojna” – powiedział abp Budzik.
Każdy może zgłaszać tematy, którymi jego zdaniem powinni się zająć członkowie synodu. Propozycje można przesyłać za pośrednictwem strony synodu.
Synod, którego uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę, będzie trzecim tego typu zgromadzeniem w 214-letniej historii archidiecezji lubelskiej. Pierwszy synod powołał i przeprowadził bp Leon Marian Fulman w 1928 r. Drugi synod odbył się w latach 1977-85 w czasie, kiedy biskupem diecezjalnym lubelskim był bp Bolesław Pylak. Rozpoczęcie przygotowań do kolejnego zgromadzenia duchowieństwa i świeckich archidiecezji lubelskiej abp Stanisław Budzik ogłosił w marcu 2019 r. Synod miał zostać otwarty 18 kwietnia ubiegłego roku, ale termin zmieniono z powodu pandemii.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ mhr/