Udzielanie pomocy uchodźcom przez Polskę oraz metropolię przemysko-warszawską Kościoła Greckokatolickiego w Polsce będzie jednym z tematów synodu stałego biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, które w środę rozpoczęły się we Wrocławiu - poinformowało PAP biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Biskupi stałego synodu będą obradowali do 26 maja.
Cytowany w komunikacie zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej Światosław Szewczuk, który przewodniczy obradom, sesja została zwołana, by przygotować zagadnienia dla Synodu Biskupów UKGK, który odbędzie się we wrześniu w Rzymie.
Poinformował, że głównym tematem Synodu Biskupów UKGK będzie opieka duszpasterska nad uchodźcami wojennymi, dlatego miejscem obrad synodu stałego stała się Polska, na terenie której przebywa ok. 3 milionów ukraińskich uchodźców.
Członkowie stałego synodu przybyli z różnych miejsc na świecie: patriarcha Światosław z Kijowa, biskup Włodzimierz Juszczak, biskup Włodzimierz Juszczak hierarcha wrocławsko-koszaliński, jest gospodarzem i organizatorem spotkania, arcybiskup i metropolita filadelfijski Borys Gudziak przybył z USA, egzarcha dla grekokatolików Niemiec i Skandynawii biskup Bohdan Dziurach przybył z Monachium, biskup Jozafat Moszczycz przybył z Czerniowic w Ukrainie. Sekretarzem stałego synodu jest biskup Andrij Chimiak – biskup pomocniczy archieparchii kijowskiej.
"Obrady rozpoczęły się od wspólnej modlitwy oraz słów powitania Wielce Błogosławionego Światosława. Zwierzchnik UKGK wyraził radość ze wspólnego spotkania, ponieważ od lipca 2022 r. wszystkie obrady odbywały się on-line ze względu na wywołaną przez Rosję wojnę w Ukrainie" - czytamy w komunikacie.
W czasie pierwszego spotkania biskupi omówili stan realizacji postanowień poprzedniej sesji Stałego Synodu oraz uzgodnili program dalszych działań. Dalsza część spotkania była poświęcona omówieniu aktualnej sytuacji w Ukrainie oraz duszpasterskich wyzwań spowodowanych wojną.
Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest największym katolickim Kościołem wschodnim własnego prawa (łac. Ecclesia sui iuris). Wspólnota ta liczy ponad 5,5 miliona wiernych. Według danych statystycznych Państwowego Komitetu ds. religii na Ukrainie UKGK liczy 3765 parafii, 117 domów zakonnych, ponad tysiąc zakonnic i zakonników, 16 uczelni, około 2,5 tys. kapłanów i 685 świątyń. Na czele UKGK stoi arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ ann/