W każdy wielkopostny piątek od 6 marca o godz. 20.00 kolejne roczniki alumnów poprowadzą w kościele seminaryjnym rozważania Męki Pańskiej. W tym roku koncentrują się one wokół słów „Uwielbiajmy tajemnicę wiary” – poinformowało PAP w środę biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.
"Adoracja krzyża to charakterystyczne nabożeństwo dla okresu Wielkiego Postu. Przygotowuje wiernych o Triduum Paschalnego, a zwłaszcza Wielkiego Piątku oraz Niedzieli Zmartwychwstania. Rzeczywistość krzyża i śmierci Pana Jezusa jest nieodłącznie związana z Jego Zmartwychwstaniem" - podkreśla kleryk V roku warszawskiego Kacper Świerzowicz.
Nabożeństwo rozpoczyna się o godz. 20:00 i jest podzielone na dwie części. Przez pierwszą godzinę rozważania modlitewne prowadzą klerycy, natomiast w drugiej godzinie "jest więcej ciszy, więcej przestrzeni na osobistą modlitwę, adorację".
Hasłem tegorocznych nabożeństw w kościele seminaryjnym są słowa "Uwielbiajmy tajemnicę wiary", czyli aklamacji, którą kapłan wypowiada w czasie mszy świętej, tuż po przeistoczeniu. "W tym roku chcemy podkreślić, że rzeczywistość krzyża jest również nieodłącznie związana z rzeczywistością Eucharystii" - podkreśla seminarzysta.
Zaznaczył jednocześnie, że słowa te powinniśmy traktować, jako zachętę "do adoracji Pana, który do końca nas umiłował i poniósł za nas śmierć na krzyżu". "Ofiara dokonana na krzyżu staje się obecna w Eucharystii, urzeczywistnia się i my możemy się też w nią włączać. Chcemy, żeby adoracje krzyża były też przygotowaniem do właściwego przeżywania mszy świętej" - dodaje Kacper Świerzowicz.
W czasie nabożeństwa klerycy prowadzą ewangelizację na Krakowskim Przedmieściu i zachęcają przechodniów, aby choć na chwilę wstąpili do kościoła. "Zdarzają się dobre i ciekawe rozmowy, nieraz budujące nawet dla nas. To jest niesamowite, że wychodząc na ewangelizację też często zostajemy w jakiś sposób zewangelizowani" - mówi seminarzysta.
Klerycy - jak podkreśla Kacper Świerzowicz - spotykają zarówno "ludzi, którzy wierzą i dzielą się tą wiarą, jak i tych, którzy może nie wierzą lub są w jakiś sposób oddaleni od Kościoła, ale widać, że też szukają Boga w swoim życiu i są na to otwarci”. "I to też jest w pewien sposób budujące, bo to nam pokazuje, że faktycznie jesteśmy potrzebni" - dodaje.
Adoracje krzyża przygotowują w kolejne piątki Wielkiego Postu roczniki od II do VI roku. Na ostatnie nabożeństwo, co roku przychodzi modlić się z seminarzystami i mieszkańcami Warszawy kard. Kazimierz Nycz. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ mhr/