Miasto Wisła odbuduje oficynę, która niegdyś była częścią kompleksu budynków należących do zameczku na Zadnim Groniu, rezydencji Prezydenta RP. Samorząd wyłonił wykonawcę prac. Burmistrz Tomasz Bujok mówi PAP, że umowa z nim zostanie podpisana we wtorek.
W oficynie powstanie skansen z wystawą przybliżającą wypalanie drewna. Węgiel drzewny używany był później w hucie w pobliskim Trzyńcu na Zaolziu.
Burmistrz Tomasz Bujok powiedział, że na przetarg wpłynęła tylko jedna oferta i ona została wybrana. „Wykonawca: firma z Czechowic-Dziedzic, otrzyma 10,48 mln zł. Umowę z nią chcemy podpisać we wtorek. Prace potrwają do jesieni przyszłego roku” – powiedział PAP.
Wykonawca będzie miał za zadanie przede wszystkim zrekonstruować oficynę położoną nieopodal małej zapory w Wiśle Czarnem, a także przystosować ją do funkcji usługowo-ekspozycyjnej. Budynek zostanie wyposażony w instalacje sanitarne i elektryczne.
Samorządowiec dodał, że część pieniędzy samorząd pozyskał na ten cel z UE. Dofinansowanie wyniesie 7,5 mln zł.
Wisła jest jednym z najbardziej znanych kurortów w Beskidach. Mieszka w niej ponad 11 tys. osób.
Rezydencja Prezydenta RP wzniesiono w latach 1929-1931 jako dar Ślązaków dla głowy polskiego państwa. Z zameczku korzystał Ignacy Mościcki. Podczas II wojny budynek służył jako ośrodek dla Niemców, a po wojnie wypoczywali w nim notable PRL. Później obiekt przejęła jedna ze śląskich kopalń. W 2002 r. zameczek odzyskała Kancelaria Prezydenta RP. Przywracanie dawnej świetności trwało dwa lata. Funkcję rezydencji pełni ponownie od 2005 r. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ amac/