Przy udziale m.in. patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja wmurowano w sobotę kamień węgielny pod budowę trzeciej cerkwi w Warszawie, przy ulicy Puławskiej. Będzie to pierwsza od stu lat cerkiew, jaka powstanie w stolicy.
Cerkiew pod wezwaniem Mądrości Bożej (Hagia Sophia) stanie przy ulicy Puławskiej 568, przy południowej granicy Warszawy. Będzie to trzecia prawosławna świątynia w stolicy: dwie pozostałe wzniesione zostały jeszcze w czasach zaboru rosyjskiego - sobór metropolitalny św. Marii Magdaleny na Pradze, wybudowany w II połowie XIX w. i cerkiew św. Jana Klimaka na Woli, wzniesiona w 1905 r.
Podczas sobotniej ceremonii wmurowania kamienia węgielnego odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. "Nowopowstająca cerkiew na warszawskim Ursynowie jest świadectwem żywotności i dynamizmu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, tak w wymiarze duchowym, jak doczesnym. Uroczysty akt poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę tej świątyni budzi radość wyznawców prawosławia, ale nie tylko. To również ważny dzień dla wszystkich, którzy znają i wysoko cenią historyczne tradycje naszej ojczyzny - wielonarodowa i wielowyznaniowa, otwarta i tolerancyjna Rzeczpospolita zawsze była, i po dziś dzień jest, wspólnym domem oraz wspólnym dobrem swoich obywateli" - napisał prezydent.
Cerkiew pod wezwaniem Mądrości Bożej (Hagia Sophia) stanie przy ulicy Puławskiej 568, przy południowej granicy Warszawy. Będzie to trzecia prawosławna świątynia w stolicy: dwie pozostałe wzniesione zostały jeszcze w czasach zaboru rosyjskiego - sobór metropolitalny św. Marii Magdaleny na Pradze, wybudowany w II połowie XIX w. i cerkiew św. Jana Klimaka na Woli, wzniesiona w 1905 r.
Wyraził też satysfakcję, że "polska cerkiew prawosławna - wspólnota, która na przestrzeni wieków ukształtowała wiele zasłużonych dla naszego kraju osobistości - wciąż aktywnie uczestniczy w budowaniu życia społecznego w myśl zasad i wartości, na których została ufundowana nasza cywilizacja".
Uroczystość swoją obecnością uświetnił patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I. "Zaszczyt, jakim jest wizyta waszej świątobliwości patriarchy Bartłomieja w Polsce, jego obecność na dzisiejszej uroczystości, a także projekt architektoniczny nowej cerkwi pw. Mądrości Bożej, nawiązujący do świątyni Hagia Sophia - historycznej świątyni kościoła wschodniego - ukazują uniwersalizm chrześcijaństwa, jego moc zbliżania kultur, narodów i jednostek. Moc łączenia ich więzami prawdziwego braterstwa" - podkreślił Duda.
Przygotowując projekt cerkwi architekt Andrzej Markowski inspirował się bizantyjskim kościołem pochodzącym z VI w. Hagia Sophia, wybudowanym w Konstantynopolu, obecnym Stambule. Warszawska świątynia będzie mniejszych rozmiarów - 36,9x30 m, wysokość kopuły - 21,6 m. Ściany będą zdobione freskami i mozaikami.
Głos podczas uroczystości zabrał także biskup prawosławny, metropolita warszawski i całej Polski Sawa. "Ciesząc się pokojem naszej ojczyzny, afirmując 25-lecie jej wolności, demokracji i pluralizmu, pomni historii i obowiązku wobec przodków, dokonujemy dziś historycznego wydarzenia" - ocenił. Jak dodał, wzorując budynek na Hagii Sophii, "nawiązujemy do czasów cesarza Justyniana I i jego wspaniałej budowli, która stała się centrum modlitwy dla całego chrześcijaństwa".
Przypomniał także, że sobotnia ceremonia jest drugą uroczystością liturgiczną, odbywającą się w tym miejscu. "Pierwsza odbyła się 24 października b.r., kiedy to postawiliśmy symbol naszej wiary - święty krzyż - i poświęciliśmy miejsce budowy" - zauważył metropolita Sawa.
Starania polskiej Cerkwi o możliwość budowy w Warszawie nowej prawosławnej świątyni trwały wiele lat. Jak informował wiosną b.r. metropolita Sawa w odezwie do wiernych - zabiegano o pozwolenie ponad 11 lat. Działka pod budowę została kupiona za pieniądze z odszkodowania za teren na warszawskiej Woli, który po wojnie nie wrócił do Cerkwi. (PAP)
pj/ pz/