Od środy pokazywana będzie wystawa kimon prof. Kunio Arimy, w tym polskiego kimona stworzonego na Igrzyska Olimpijskie 2020 r. w Tokio – poinformowała PAP Marta Obłąkowska z Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.
"W dniach 18-19 września zapraszamy wszystkich pasjonatów kultury japońskiej do udziału w bezpłatnych warsztatach ręcznego malowania tkanin bawełnianych metodą tsumami zaiku. Zajęcia poprowadzi sam mistrz – profesor Arima Kunio. Integralną częścią wydarzenia będzie również pokaz oryginalnej kolekcji kimon twórcy" - napisała Obłąkowska.
Jak wyjaśniła, "wizyta japońskiego mistrza w Żyrardowie nie jest przypadkowa, gdyż wiąże się ona z projektem +Imagine One World+, w ramach którego powstanie 196 kimon dedykowanych kulturze krajów biorących udział w letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio". Autorem polskiego kimona jest prof. Kunio Arima, który, odwiedzając Muzeum Lniarstwa, zaprezentuje kolekcję oryginalnych japońskich kimon.
Praca nad polskim projektem kimona trwała kilka lat. "Ostatecznie ubiór nawiązuje do łowickich tradycji i motywu kwiatowego" - napisano na stronie muzeum.
Polskie kimono zostało wykonane metodą tegaki yuzen, której nauczą się również uczestnicy wrześniowych warsztatów. "Technika ta opiera się na nakładaniu kolorów w obrębie konturów wyznaczonych wcześniej za pomocą specjalnej pasty. Uczestnicy spotkania będą mieli szansę własnoręcznie wykonać projekt na sprowadzonych z Japonii chusteczkach" - napisano w zapowiedzi warsztatów.
Wizyta w żyrardowskim muzeum rozpocznie cykl podróży prof. Kunio Arima po Polsce. Prace japońskiego artysty oglądać będzie można również w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Pomysłodawcą projektu "Imagine One World" jest Yoshimasa Takakura, który od 2014 r. inspiruje swoją działalnością innych japońskich twórców.
Oficjalne otwarcie bezpłatnych warsztatów odbędzie się w środę o godz. 18. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w zajęciach proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres: biuro@muzeumlniarstwa.pl.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/