Dorobek krakowskiej artystki Bronisławy Rychter-Janowskiej (1868–1953) oraz jej związki z Sądecczyzną prezentuje wystawa „Dworki, pejzaże, portrety”, którą można oglądać w zabytkowych wnętrzach Galerii Marii Ritter, oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Anna Florek z sądeckiej placówki poinformowała, że wśród prezentowanych prac dominują nastrojowe obrazy z motywami staropolskiej wsi oraz portrety i tkaniny artystyczne.
„Na wystawie zobaczymy obrazy powstałe na Sądecczyźnie, charakterystyczne dla niej motywy staropolskich dworków i ich wnętrza, portrety, a także liczne pejzaże będące wynikiem jej częstych podróży, m.in. do Włoch” - przekazała przedstawicielka muzeum.
Według niej interesującymi eksponatami są unikatowe tkaniny artystyczne, wykonywane metodą aplikacji, które stanowią mało znany, ale bardzo ciekawy aspekt twórczości Rychter-Janowskiej.
Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji osób prywatnych oraz z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu – Dom na Dołkach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Krakowa, Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu oraz ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Jak wskazali organizatorzy, wybór Galerii Marii Ritter (1899-1976), mieszczącej się w rodzinnej kamienicy tej wybitnej sądeckiej malarki, jako miejsca ekspozycji podyktowany jest kameralnym charakterem prac i chęcią wprowadzenia ich w przestrzeń dawnego mieszkania z przełomu XIX i XX w.
„Ponadto obrazy przedstawiające fragmenty staropolskich saloników, znakomicie korespondują z miejscem wystawy. Uzupełnieniem ekspozycji będą archiwalne fotografie, dokumenty oraz szkicowniki artystki” - zauważyła Anna Florek.
Wystawa „Dworki, pejzaże, portrety. Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej” potrwa do 1 października br.
Krakowska malarka Bronisława Rychter-Janowska wczesne lata szkolne spędziła m. in. w Starym Sączu u boku matki, nauczycielki w jednej ze starosądeckich szkół. Pierwszym nauczycielem malarstwa był jej starszy brat, malarz Stanisław Janowski (mąż Gabrieli Zapolskiej).
Dalszą edukację artystyczną kontynuowała w Krakowie na Wyższych Kursach dla Kobiet A. Baranieckiego. W 1896 roku wyjechała na studia do Monachium, w późniejszym okresie studiowała również we Florencji i Rzymie. W 1909 roku prowadziła prywatną szkołę malarską w Starym Sączu, która została zamknięta wskutek skandalu związanego z obecnością nagich modeli w pracowni.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ mok/