Do konserwatorów z krakowskiej ASP trafił do renowacji dokument z 1872 r., który potwierdzał nadanie honorowego obywatelstwa miasta Zatora. Prace mają potrwać do końca roku. Później cenny obiekt wróci do miasta – podaje zatorski magistrat.
Sekretarz zatorskiego urzędu Piotr Domagała poinformował, że dokument został odnaleziony przez mieszkańca miasta Mariana Kurzaka, podczas remontu domu. Przekazał on go magistratu.
Historyczny dokument potwierdzający nadanie przez radę „Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Miasta Zatora” posiada datę 25 lutego 1872 r. Nazwisko uhonorowanego nie jest czytelne. Na arkuszu widnieją święci Wojciech oraz Jerzy, którzy są patronami miejscowej parafii, a także panorama wschodniej pierzei rynku.
Dokument zachował się w nie najlepszym stanie. Dlatego też burmistrz miasta Mariusz Makuch przekazał go konserwatorom z pracowni konserwacji malowideł na podłożu papierowym ASP w Krakowie, którzy zajmą się jego renowacją i odtworzą brakujące elementy. Naukowcy podkreślili, że znalezisko jest cenne z uwagi na zawarte w nim kolorowe grafiki, w tym panoramę, która – jak się wyrazili – może dość wiarygodnie przedstawiać zatorski rynek z połowy XIX w.
„Konserwacji dokumentu i naukowego opracowania podjęła się kierownik pracowni dr Regina Kozik. Prace powinny zakończyć się na przełomie bieżącego i przyszłego roku. Powstanie też faksymile” – podał sekretarz.
Skan dokumentu trafił do instytutu historii i archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, z którym zatorski samorząd współpracuje. Być może uda się ustalić okoliczności jego powstania oraz znaleźć podobne zatorskie archiwalia. Tropy prowadzą do zbiorów archiwalnych Lwowa i Wiednia.
Zator został założony w XII w., a prawa miejskie otrzymał w 1292 r., utracił je w 1896 r., odzyskał zaś w 1934 r. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ amac/