Gwiazda piosenki cygańskiej Natasza Buzuliewa z Moskwy, Witt Michaj ze Szwecji, rumuńska Mahala Rai Banda i wielu innych artystów ze Słowacji, Macedonii, Serbii i Mołdawii wystąpi podczas lipcowych 26. Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich w Gorzowie.
Na scenie gorzowskiego amfiteatru nie zabraknie także gospodarza festiwalu – Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno. Impreza odbędzie się 11 i 12 lipca br.
Jak poinformowała PAP współorganizatorka festiwalu Ewa Dębicka, Romane Dyvesa (Cygańskie Dni) 2014 otworzy w piątkowy wieczór (11 lipca) słowacka kapela Diabolske Husle. Jej muzycy słyną z mistrzowskiej gry na cymbałach i znakomitych wirtuozów skrzypiec.
Dla gorzowskiej publiczności ponownie zagra Taborowa Orkiestra Harfiarzy. Twórca Romane Dyvesa, kompozytor Edward Dębicki skomponował dla niej nowe utwory, a znany aktor Zbigniew Waleryś - odtwórca roli Dionizego Wajsa (męża Papuszy) w filmie "Papusza" - przy dźwiękach harf zarecytuje poezję cygańskiej poetki.
Z kolei znana miłośnikom Romane Dyvesa Mahala Rai Banda zabrzmi energetyczną muzyką Cyganów rumuńskich. Natomiast Cygański Teatr Muzyczny Terno zaprezentuje utwory z dwóch najnowszych klipów: „Cygańskie Tango” i „Romani Gili”.
Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa to najstarsza tego typu impreza na świecie, odbywająca się w Gorzowie nieprzerwanie od 1989 roku z inicjatywy i pod kierownictwem Edwarda Dębickiego - kompozytora, wirtuoza akordeonu, założyciela i szefa Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno, ale przede wszystkim kustosza kultury cygańskiej.
Podczas sobotniego koncertu wystąpi także 35-osobowy balet Narodowego Tańca Ukrainy im. P. Virskiego przygotował na Romane Dyvesa - Taniec Romski oraz tańce gruzińskie i armeńskie. Pierwszy dzień imprezy zakończy wielki show w wykonaniu wszystkich artystów.
Od trzech lat w ramach Romane Dyvesa odbywa się Wieczór Cygańskiej Muzyki Klubowej pn. Gipsy Night, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Manuel Dębicki. Sobotni (12 lipca) koncert w amfiteatrze będzie skierowany do młodzieży. Zagrają dla niej zespoły Bubliczki i Warsaw Balkan Madness.
„Romane Dyvesa, to nie tylko muzyka i tańce, to szereg działań związanych z promowaniem kultury cygańskiej z zachowaniem tradycji, poprzez edukację, wystawy, spotkania, sympozja naukowe i inne. Jak każdego roku, wokół festiwalu organizowane są imprezy towarzyszące” - dodała Dębicka.
Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa to najstarsza tego typu impreza na świecie, odbywająca się w Gorzowie nieprzerwanie od 1989 roku z inicjatywy i pod kierownictwem Edwarda Dębickiego - kompozytora, wirtuoza akordeonu, założyciela i szefa Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno, ale przede wszystkim kustosza kultury cygańskiej.
W dotychczasowych edycjach spotkań uczestniczyło ponad 160 zespołów z większości krajów Europy oraz pozaeuropejskich, w tym kolebki Romów - Indii. Na deskach gorzowskiego amfiteatru prezentowały się najwybitniejsze zespoły romskie.
Gwiazdami festiwalu byli nie tylko artyści romscy, ale także znane postacie polskiej estrady, a wśród nich: Edyta Geppert, Kayah, Krzysztof Krawczyk, Edyta Górniak, Andrzej Piaseczny czy Katarzyna Groniec.
Festiwal jest corocznym świętem szczególnie uzdolnionej artystycznie społeczności cygańskiej, która zamieszkuje Gorzów Wlkp. od 1947 r. W tym właśnie roku do podgorzowskich Wieprzyc (obecnie dzielnica Gorzowa) dotarł pierwszy tabor polskich Romów z dawnych Kresów Wschodnich.
Wraz z tym taborem osiedliły się w Gorzowie artystyczne rodziny Dębickich, Wajsów, Krzyżanowskich, Siwaków, Zielińskich i Jaworskich, które wydały wielu znanych na całym świecie twórców i odtwórców kultury romskiej. W Gorzowie żyła i tworzyła najwybitniejsza poetka romska - Bronisława Wajs-Papusza. Tu istnieje Cygański Teatr Muzyczny Terno.
"W Gorzowie od lat w symbiozie i wzajemnym szacunku żyją zgodnie Polacy i Romowie. Dzieje się tak, dzięki przenikaniu kultur, dzięki poznawaniu prawdziwej kultury, dzięki Romane Dyvesa. Utrwalanie i ochrona tradycji kulturowych Romów, inspirowanie twórców romskich i animatorów kultury do podejmowania działalności artystycznej, naukowej i edukacyjnej, służących pielęgnowaniu tożsamości tej grupy etnicznej, to główne cele Romane Dyvesa” - podkreśliła Dębicka. (PAP)
mmd/ amac/