Tegoroczny bieg 11 listopada w Warszawie będzie wyjątkowy. Zainauguruje bowiem przygotowania do sportowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku. W ciągu tygodnia zarejestrowało się 14 tys. osób, które chcą pokonać dystans 10 km.
Tak jak w minionych latach dominować będą barwy biało-czerwone. W takich to kolorach uczestnicy 27. zawodów organizowanych przez Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa biec będą m.in. Aleją Jana Pawła II oraz Niepodległości. Jeśli ubrane w białe stroje osoby staną na starcie po jednej stronie ulicy, a w czerwone po przeciwnej, to impreza rozpocznie się 11 listopada o godz. 11.11 „żywą” flagą.
"Z roku na rok wzrasta frekwencja w tych zawodach. W 2010 z dystansem 10 km uporało się blisko sześć tysięcy osób, a w ubiegłym dwa razy tyle. W tym roku rejestracja rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 października. Do dziś zgłosiło się prawie 14 tys. osób. Do wyczerpania limitu 15 tys. pakietów startowych pozostało już niewiele" - poinformowała dyrektor SCS Aktywna Warszawa Renata Popek.
11 listopada 2018 roku przypadnie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Inauguracja sportowych obchodów nastąpi już w tym roku w stolicy Ogólnopolskim Festiwalem Biegowym Gimnazjów im. Józefa Piłsudskiego (8-11 listopada).
"Festiwal ukierunkowany jest przede wszystkim na edukację poprzez sport. Uczniowie zapoznają się z miejscami związanymi z Marszałkiem, a także będą mieli okazję startu w tych miejscach, jak np. na stadionie i w hali Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. Odwiedzą również Stadion Narodowy, Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II, Muzeum Sportu. Punktem kulminacyjnym będzie Młodzieżowa Mila Niepodległości na dystansie 1918 m" - powiedział dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich Ministerstwa Sportu i Turystyki Dariusz Buza.
O edukacji poprzez sport wspomniał także dyrektor generalny Instytutu Pamięci Narodowej Jacek Paszkiet.
"W zeszłym roku zwróciliśmy uwagę na postać rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym roku chcemy poprzez bieg przypomnieć postać Danuty Siedzikówny +Inki+, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK, podkomendną mjr. Zygmunta Szendzielarza +Łupaszki+. 20 lipca 1946 roku została aresztowana przez UB w Gdańsku. W trakcie śledztwa była bita i poniżana, mimo to odmówiła składania zeznań. Skazana na śmierć, została rozstrzelana 28 sierpnia 1946 roku, na sześć dni przed swoimi 18. urodzinami. Miejsce pochówku +Inki+ nie było znane. Jej szczątki odnaleziono dopiero jesienią ubiegłego roku na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku" - przypomniał dyrektor Paszkiet.
Do pakietów startowych zostanie dołączona broszura "Danuta Siedzikówna »Inka« (1928-1946)" oraz nowa gra edukacyjna IPN "ZnajZnak-Sport". W grze wykorzystano 133 symbole związane z polskim sportem w latach 1918-1945. (PAP)
kali/ co/