Przez dwa wieczory w różnych miejscach gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz, w ramach festiwalu Narracje, prezentowanych będzie 26 instalacji artystycznych. Prace oglądać będzie można m.in. na ścianach kamienic oraz we wnętrzach Politechniki Gdańskiej i synagogi.
Festiwal Narracje Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej odbędzie się w Gdańsku w sobotę oraz niedzielę i będzie to już szósta edycja imprezy. Jej organizator - Instytut Kultury Miejskiej, co roku powierza wybranemu kuratorowi dobór artystów, którzy zaprezentują swoje prace.
W poprzednich latach kuratorami byli goście z zagranicy, którzy zapraszali do udziału w imprezie artystów z Polski i spoza niej, a festiwal rozgrywał się na terenie Głównego i Dolnego Miasta oraz Długich Ogrodów – historycznych dzielnic położonych w centrum Gdańska.
W tym roku na arenę festiwalowych działań wybrano leżący w pewnej odległości od śródmieścia Górny Wrzeszcz, a dobór artystów powierzono mieszkającym na terenie tej dzielnicy młodym twórcom - Annie i Adamowi Witkowskim, którzy do udziału w festiwalu zaprosili głównie polskich artystów, a wśród nich wielu mieszkających m.in. w gdańskim Wrzeszczu.
„Chcieliśmy, aby w tym roku to właśnie lokalni artyści mieli okazję spojrzeć na znaną sobie architekturę i spróbować oddać ducha wybranych miejsc” – powiedziała PAP Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej, która od lat pomaga kolejnym kuratorom w koordynacji festiwalu.
Zasadą imprezy jest, że to sami twórcy wybierają miejsca, w których będą prezentowane ich prace, a temat instalacji powinien nawiązywać do historii danego miejsca lub jego atmosfery, a także do hasła tegorocznych Narracji - „Mędrzec i duch”.
Wśród prac znajdą się m.in. instalacje przestrzenne i dźwiękowe a także wideo. Będzie je można oglądać w miejscach ulokowanych w przestrzeni pomiędzy gdańską Nową Synagogą a Politechniką Gdańską. Dokładną mapę z lokalizacją 26 prac znaleźć można na stronie internetowej festiwalu narracje.eu. W serwisie zamieszczono też opis poszczególnych prac i informacje o ich autorach.
„Szczególnie polecam projekt Konrada Smoleńskiego, który będzie niespodzianką dla odwiedzających o tyle, że goście Narracji będą musieli sami znaleźć tę pracę: jej lokalizacja będzie wskazana tylko w przybliżeniu” – powiedziała PAP Cyrzan dodając, że w jej opinii bardzo ciekawe są także graficzne prace Aleksandry Waliszewskiej, które będą prezentowane na ścianach kilku wrzeszczańskich budynków oraz – nawiązująca do eksperymentu naukowego, praca Jacka Niegody, którą można będzie oglądać w jednym z obiektów na terenie Politechniki Gdańskiej.
Instalacje dostępne będą dla zwiedzających w sobotę i niedzielę w godz. 17-24. Można je oglądać samodzielnie, ale organizatorzy zapraszają też na spacery z przewodnikami. Po drodze na zmarzniętych gości czekać będą koksowniki.
Częścią Narracji będą też koncerty zaplanowane na oba festiwalowe wieczory w holu gmachu głównego Politechniki Gdańskiej oraz w klubie festiwalowym mieszczącym się w uczelnianym Centrum Nanotechnologii. Wystąpią jazzman Tomasz Gwinciński i Chór Kameralny 441 Hz, miłośnik muzyki eksperymentalnej Paweł Kulczyński o pseudonimie Wilhelm Bras, a także meksykański muzyk Fernando Corona Murillo grający pod pseudonimem Murcof.
Organizatorzy Narracji przygotowali też ofertę dla młodych miłośników sztuki. Będą to specjalne spacery trasą instalacji dedykowane dzieciom, a także warsztaty twórcze. (PAP)
aks/ mhr/