Upowszechnianie sztuki ludowej, rękodzieła i folkloru ale też działalności artystycznej i produktów regionalnych Pomorza jest celem Letniego Jarmarku Etnograficznego, który zaplanowano na prawie wszystkie niedziele wakacji w Gdańsku Oliwie.
Letni Jarmark Etnograficzny odbywać się będzie w niedziele w ogrodzie przed Oddziałem Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku Oliwie, w pobliżu Parku Oliwskiego i Katedry. Jarmark w każdą niedziele będzie miał inny temat przewodni. W najbliższą niedzielę będzie Dzień Żuław i Powiśla, w kolejną - Dzień Kaszubski a 10 lipca - Dzień Wydawnictw Regionalnych.
W niedzielę w Dniu Żuław i Powiśla zaprezentują się m.in. twórcy z tych regionów Pomorza, Koła Gospodyń Wiejskich przyjadą ze swoimi produktami oraz wystąpi poetka i pieśniarka Hanna Florek.
Kustosz w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, Wiktoria Blacharska powiedziała PAP, że będą też koncerty, wymiana książek i warsztaty. Tłumaczy, że nie będzie to jarmark typowo ludowy. "Bo ta ludowość w tej chwili przeniosła się też na inne dziedziny i może być początkiem czegoś nowego, więc staramy się pokazywać, co czerpie się z tradycji" - wyjaśniła.
Podczas zaplanowanego na 24 lipca Dnia Tradycyjnych Rzemiosł ma być pokaz np. robienia garnków na kole garncarskim. W jarmarku ma wziąć udział garncarz Jarosław Arkuszyński z Borów Tucholskich. Żywe Muzeum Garncarstwa Tradycyjnego Rodziny Arkuszyńskich jest jedną z ostatnich pracowni garncarskich w Polsce, gdzie proces tworzenia naczyń glinianych odbywa się jak przed wiekami na kołach, a proces ich wypalania w tradycyjnym piecu garncarskim.
Blacharska zaznaczyła, że garncarz będzie też opowiadał na temat sposobów robienia garnków. Będzie można samemu utoczyć garnek na kole i zabrać na pamiątkę. Planowany jest też pokaz wyrabiania koszyków z wikliny.
W sierpniowe niedziele zaplanowano dni: robótek ręcznych, etnodizajnu i rękodzieła oraz twórcy ludowego. 14 sierpnia w Dniu Ziół i Miodu ma być pokaz np. plecenia wianków z ziół.
"Próbujemy zainteresować ludzi, żeby na jarmarku każdy znalazł coś dla siebie ciekawego, żeby nie kojarzyło to się tylko z dawną sztuką, ale również z czymś, co współcześnie nas zainteresuje" - tłumaczy Blacharska.
Podczas każdego jarmarku będą kiermasze sztuki ludowej, rękodzieła i produktów regionalnych Pomorza Gdańskiego, będą sprzedawane wydawnictwa promujące regiony oraz pokazy i warsztaty twórczości ludowej. W niektóre dni będzie też rynek produktów ekologicznych.
Powiedziała, że organizowany od kilku lat Letni Jarmark Etnograficzny cieszy się coraz większym zainteresowaniem; czasami odwiedza go ok. dwóch tysięcy osób. Przyznała, że jarmark ma też zwracać uwagę na to, że w Oliwie jest muzeum etnograficzne, o czym nie wszyscy nie wiedzą i próbą wychodzenia z tematyką etnograficzną na zewnątrz.
Jarmark odbywa się prawie w każdą niedzielę wakacji od 10.00 do 17.00 (PAP)
bls/ mars/