Około 150 muzyków z ośmiu krajów weźmie udział w rozpoczynającym się w niedzielę w Gdańsku IX Festiwalu Mozartowskim Mozartiana. Wśród wykonawców będą m.in. cztery orkiestry i trzy zespoły. Większość koncertów odbędzie się w Parku Oliwskim.
Ideą festiwalu jest dotarcie z muzyką Mozarta do każdego słuchacza, bez względu na wiek, wykształcenie czy przygotowanie muzyczne. Podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana oprócz wykonawców z Polski wystąpią także artyści z Austrii, Niemiec, Włoch, Australii, Szwajcarii, Izraela i Meksyku.
Ilona Podosek z Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, organizującego Mozartianę poinformowała PAP, że światowej sławy artyści zaprezentują utwory Mozarta w klasycznych, nowoczesnych, a także folkowych i jazzowych aranżacjach.
Festiwal zainauguruje w najbliższą niedzielę koncert "Mozart i jego nauczyciele" w Dworze Artusa. Zespół muzyki dawnej ze Szwajcarii "Musica Fiorita" i Polski Chór Kameralny przedstawią nie tylko kompozycje Mozarta, ale także utwory jego nauczycieli: ojca Wolfganga - Leopolda Mozarta, Giovanni Battisty Martiniego oraz Antonio Saleriego.
Muzyka Mozarta w interpretacji jazzowej będzie zaprezentowana w środę podczas koncertu: "Mozart jazzowo". W Parku Oliwskim wystąpi Włodek Pawlik Trio. Włodek Pawlik, laureat tegorocznej Grammy Aword Academy za najlepszy album jazzowy wraz ze swoim zespołem będzie improwizował do tematów z trzech utworów Mozarta: Koncertu fortepianowego C-dur, Koncertu fortepianowego d-moll oraz do Marszu Tureckiego.
Jazzową interpretację muzyki Mozarta przedstawi też włoski pianista Michele Di Toro w programie "Think Mozart jazzin" (w czwartek w Parku Oliwskim).
Natomiast w opracowaniu folklorystycznym muzyka Mozarta zabrzmi w piątek w Parku Oliwskim podczas koncertu pt. "Od Mozarta do Kolberga, czyli wiejski bal". Wystąpią: Prusinowski Trio, Marcin Pospieszalski oraz Hermann Haertel, Albin Paulus i Simon Wascher z Austrii.
W programie koncertu połączonego z tanecznym balem znajdą się kompozycje ze zbiorów tanecznej muzyki Mozarta, m.in. menuety, landlery i polonezy. Tańce odbędą się do muzyki zebranej przez Oskara Kolberga na Mazowszu, Kujawach i Wielkim Księstwie Poznańskim (będą to chodzone, wiwaty, kujawiaki i mazurki). Muzyka będzie grana na instrumentach ludowych, m.in. na cymbałach, lirze korbowej, dudach, szałamai i skrzypcach.
W czwartek na specjalnej scenie na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim, Polska Filharmonia Bałtycka pod batutą Massimiliano Caldiego z udziałem znakomitych artystów włoskich scen operowych przedstawi inscenizację wielkiej opery Mozarta Don Giovanni.
Klasyczne interpretacje Mozarta zostaną wykonane podczas dwóch koncertów symfonicznych: z orkiestrą i klarnetem (w środę) oraz z orkiestrą i fortepianem (w piątek).
Program przewiduje też pokazy fontanny tańczącej do muzyki Mozarta (w środę, czwartek i piątek w Parku Oliwskim), czyli widowisko wykorzystujące wodę, światło i muzykę.
Festiwal zakończy Koncert finałowy w Katedrze Oliwskiej w sobotę 23 sierpnia pod przewodnictwem twórcy festiwalu Mozartiana, szefa Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis Jana Łukaszewskiego. Wystąpią światowej sławy soliści z Niemiec, Szwajcarii, Meksyku i Australii, Polski Chór Kameralny oraz jedna z najbardziej uznanych orkiestr kameralnych świata, grająca na instrumentach dawnych, Akademie für Alte Music Berlin. Wykonane zostaną trzy utwory Mozarta: Misericordias Domini d-moll, Msza c-moll oraz Regina coeli C-dur.
Jednym z patronów medialnych IX Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana w Gdańsku jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
bls/ dym/