Techniki produkcji wina z użyciem zabytkowych narzędzi, degustacja win z lokalnych winnic i kiermasz – to jedne z atrakcji plenerowej imprezy, która w najbliższą sobotę odbędzie się w Muzeum Etnograficznym w podzielonogórskiej Ochli.
Impreza będzie okazją do poznania tajników tradycyjnego winobrania – poinformował PAP Damian Danak z muzeum w Ochli.
Pierwotna uprawa winogron oparta była o technikę palikową, tzn. winorośl wsparta była na drewnianym paliku. Z czasem zastąpiła ją technika szpalerowa polegająca na wsparciu winorośli na sznurze.
„Wino powstaje ze świeżo wyciśniętego soku zwanego moszczem. Najstarszym sposobem jego uzyskania było wydeptanie winogron bosą stopą w drewnianej kadzi lub wyciskanie drewnianym tłuczkiem. Z czasem powstały różnego typu prasy i miazgownice” - wyjaśnił Danak.
Podczas winobrania w Ochli będzie można zobaczyć proces produkcji wina, ale nie tylko. Swoje podwoje otworzy kiermasz sadzonek, akcesoriów winiarskich i rękodzieła ludowego o motywach winiarskich. Znajdziemy na nim także przetwory i wypieki domowe, wyszynk napojów wszelakich - wino, piwo, kwas chlebowy, cydr i rozmaite nalewki.
Podczas wizyty w skansenie będzie można także zajrzeć do pracowni znanego lubuskiego rzeźbiarza ludowego Jana Papiny, który właśnie pracuje nad nowym dziełem - płaskorzeźbą w drewnie lipowym pt. „Winobranie".
Sobotnia impreza rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do 17. Nie zabraknie na niej małej gastronomii oraz muzyki w wykonaniu lokalnych zespołów.
Tradycje winiarstwa na Ziemi Lubuskiej sięgają XIII wieku. Niegdyś bardzo popularne i powszechne zajęcie z biegiem czasu zostało zaniedbane i zapomniane przez mieszkańców województwa. Od kilku lat winiarstwo w regionie przeżywa swój renesans, a wraz z nim enoturystyka, czyli turystyka winiarska. Przykładem tego może być Lubuski Szlak Wina i Miodu. (PAP)
mmd/ mhr/