W dniach od 6 sierpnia do 3 września 2012 r. w Muzeum Kultury Przeworskiej i Izbie Pamięci Bitwy pod Mokrą w Mokrej (Mokra 194, gmina Miedźno) prezentowana będzie wystawa „Żołnierze +Warszyca+”, przygotowana przez OBEP IPN w Łodzi.
Ekspozycję wystawy zorganizował OBEP IPN w Katowicach przy współudziale Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą, Stowarzyszenia Solidarność Walcząca z Wrocławia oraz Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.
Wystawa przedstawia struktury organizacyjne i zasady funkcjonowania oddziałów partyzanckich „Warszyca” – AK i KWP, ich polityczne cele oraz życie codzienne żołnierzy. Pokazuje powody, dla których zdecydowali się pozostać w konspiracji, oraz ich dalsze losy.
Do Polski Wolnej, Suwerennej, Sprawiedliwej i Demokratycznej prowadzi droga przez walkę ze znikczemnieniem, zakłamaniem i zdradą („Warszyc”, Rozkaz nr 2 do żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego z 8 stycznia 1946 r.).
Wystawa prezentuje drogę życiową kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” – oficera Armii Krajowej, który nie złożył broni po zakończeniu okupacji niemieckiej. W 1945 r. został dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego – najsilniejszej zbrojnej organizacji antykomunistycznego podziemia, działającej w centralnej Polsce.
W 1946 r., w szczytowym okresie działalności, KWP skupiało w swych szeregach ponad tysiąc partyzantów, obejmując swym działaniem tereny województwa łódzkiego, katowickiego, poznańskiego i kieleckiego. Kpt. Sojczyński, ujęty zdradziecko przez funkcjonariuszy UB, w grudniu 1946 r. został skazany na karę śmierci, którą wykonano w lutym 1947 r.
Wystawa przedstawia struktury organizacyjne i zasady funkcjonowania oddziałów partyzanckich „Warszyca” – AK i KWP, ich polityczne cele oraz życie codzienne żołnierzy. Pokazuje powody, dla których zdecydowali się pozostać w konspiracji, oraz ich dalsze losy. Autorami wystawy są Paweł Kowalski i dr Tomasz Toborek oraz Milena Romanowska (projekt plastyczny).
(IPN)