Stabat Mater Antonio Caldary wykona w niedzielę chór Camerata Varsovia z towarzyszeniem Orkiestry Barokowej Collegium Musicum Bednarska. Wydarzenie to wpisuje się w cykl koncertów pasyjnych.
Ten koncert będzie okazją do posłuchania na żywo orkiestry instrumentów dawnych i - jak zapewniają jego organizatorzy - pozwoli odkryć nieznane powszechnie barokowe brzmienie chóru połączonego z orkiestrą. "Wykonanie utworu Stabat Mater Antonia Caldary odbędzie się z udziałem Orkiestry Barokowej Collegium Musicum Bednarska. Zespół ten poznaje tajniki gry na instrumentach dawnych, w sposób zbliżony do źródłowego brzmienia, a zatem Stabat Mater zabrzmi w szczególnej oprawie" - powiedziała PAP, dyrygent chóru Elżbieta Siczek.
"Przygotowanie takiego koncertu wymaga od chórzystów śpiewu w obniżonej tonacji, dostosowanej do brzmienia instrumentów dawnych, ale efekt jest oryginalny i pełen urody" - zaznacza dyrygentka.
Stabat Mater Antonio Caldary zostanie zaprezentowane w niedzielę, 6 kwietnia o godz. 21 w Sanktuarium NMP Łaskawej w Warszawie, przy ul. Świętojańskiej 10. Ten sam koncert zostanie powtórzony w kolejną niedzielę, 13 kwietnia w Starej Prochowni w Warszawie o godz. 18.
Chór Camerata Varsovia istnieje od 2000 roku. Jego założycielką i dyrygentem jest Elżbieta Siczek. Początkowo zespół składał się z kilkunastu osób, obecnie liczy ponad 30 członków.
Orkiestra Barokowa Collegium Musicum Bednarska jest zespołem grającym na instrumentach dawnych w Szkole Muzycznej II stopnia przy ul. Bednarskiej w Warszawie. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Anton Birula. Studiował on lutnię w Królewskim Konserwatorium w Hadze i w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii. Birula gra na lutni oraz jej wszystkich odmianach, teorbie i gitarze barokowej. W repertuarze tego muzyka znajdują się utwory od wczesnego renesansu do późnego baroku.
Antonio Caldara (1670 lub 1671-1736) - włoski kompozytor barokowy. Urodził się w Wenecji jako syn skrzypka. Został chórzystą w Bazylice św. Marka. Tam też pobierał naukę gry na kilku instrumentach, prawdopodobnie pod okiem Giovanniego Legrenziego. W 1699 przeniósł się do Mantui, gdzie otrzymał posadę książęcego maestro di cappella. Pozostawał tam aż do 1707, kiedy to został kompozytorem na dworze Karola VI Habsburga w Barcelonie. Caldara jest najbardziej znany jako kompozytor oper i oratoriów. Uznawany jest za prekursora szkoły starowiedeńskiej. (PAP)
dki/ abe/