W sobotę, 24 października w Pałacu Rzeczypospolitej odbędą się dwa wydarzenia: Dzień Otwarty Pałacu zorganizowany w ramach projektu „Konserwacja i rewitalizacja Pałacu Krasińskich (Pałacu Rzeczypospolitej) w Warszawie – europejskiego dziedzictwa kulturowego XVII wieku” oraz na pokaz rozpoczynający cykl PIERWSZE/NAJSTARSZE, w ramach którego Biblioteka Narodowa prezentować będzie pierwsze zabytki i najstarsze teksty dokumentujące powstanie Państwa Polskiego.
Dzień Otwarty to jedyna możliwość obejrzenia Pałacu Rzeczypospolitej wewnątrz. Na zwiedzających czeka oprowadzanie z przewodnikiem, specjalny pokaz rękopisów i starodruków ze zbiorów BN oraz popołudnie w Sali Kariatyd z widokiem na Ogród Krasińskich. Dzień Otwarty potrwa w godzinach 10-19.
Szczegóły: http://www.bn.org.pl/wydarzenia/264-dzien-otwarty-palacu-rzeczypospolitej.html
Z kolei w ramach cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE zostanie pokazany „Rocznik świętokrzyski dawny” - najstarszy zachowany w oryginale pomnik polskiej historiografii. Zawiera on informacje o wydarzeniach z zarania polskiej państwowości z lat 948–1119. To właśnie na jego karcie widnieje wiadomość o przybyciu do Polski czeskiej księżniczki Dobrawy w roku 965 i o chrzcie Mieszka I w roku następnym. „Rocznik...” można będzie oglądać w godz. 10-19 - wstęp wolny.
Szczegóły: http://www.bn.org.pl/aktualnosci/993-pierwszenajstarsze.html
Źródło: Biblioteka Narodowa