04.08.2024
Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił w koszeniu kosą czy podbieraniu sierpem może odwiedzić 4 sierpnia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie odbywać się będą „Żniwa w skansenie”. To największa z organizowanych tam imprez plenerowych, ukazująca też dawne zwyczaje związane z okresem żniwnym.
Jak zapowiada sierpeckie Muzeum Wsi Mazowieckiej, podczas „Żniw w skansenie”, które odbywać się będą 4 sierpnia, „na polach podziwiać będzie można żniwiarzy, którzy pracują kosą i sierpem, a także żniwiarkę konną”. Z kolei na terenie zagród chłopskich odbywać się będą pokazy, w tym dawnych obrzędów, jak np. „strojenia przepiórki”, gdy na polu pozostawiano pęk niezebranego zboża zdobionego kwiatami i wstążkami, co zapewnić miało pomyślne plony w następnym roku.
„`Żniwa w skansenie` to wyjątkowa impreza, ponieważ odbywa się ona z udziałem turystów. Każdy ma bowiem możliwość spróbowania swoich sił w koszeniu kosą, wiązaniu i ustawianiu styg, czy w podbieraniu sierpem” - podkreśla Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zwraca przy tym uwagę, że jest to największa z organizowanych tam w ciągu roku imprez plenerowych, które prezentują dawne zwyczaje ludowe.
W ramach najbliższego wydarzenia, oprócz prac żniwnych, w tym także młócenia cepami i pracy żaren, zaplanowano również inne pokazy, np. strojenie wieńca dożynkowego i szycia słomianej beczki oraz warsztaty wykonywania lalek ze słomy czy masek demonów polnych. Jedną z atrakcji będzie też widowisko „Żeńcy” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie z Kocierzewa. Z koncertem „Ludowe Granie” wystąpi także Kapela Ludowa Ziemia Skierniewicka.
W intencji żniwiarzy i żniwnych plonów w kościele z Drążdżewa, pochodzącym z połowy XVIII wieku, odprawiona zostanie uroczysta msza święta.
Jak anonsuje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, w trakcie „Żniw w skansenie” odbywać się będzie kiermasz wyrobów regionalnych i rzemieślniczych, na którym znajdą się stoiska z tradycyjnym pieczywem, makaronami, kaszą i kawą zbożową, a także konfiturami, syropami, miodami i olejami. Będą także oryginalne wypieki, według dawnych receptur wiejskich gospodyń oraz ręcznie robione świece, zabawki i rzeźba ludowa.
Uczestnicy plenerowych wydarzeń będą mogli jednocześnie zwiedzać wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”, która prezentowana jest tam w zagrodach chłopskich z końca XIX i początku XX wieku.
Skansen w Sierpcu istnieje od lat 70. XX wieku. Obecnie zajmuje ok. 60 ha. Na jego terenie znajduje się m.in. kilkanaście zabytkowych zagród oraz dwór, kuźnia, karczma i wiatrak. Jest także amfiteatr, budynek wystawienniczy oraz stajnia. Od 2015 r. działa tam również kompleks rekreacyjny z hotelem. Placówka organizuje cykliczne projekty edukacyjne i warsztaty, opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku.
W plenerach i wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej powstawały takie znane filmy, jak np. „Ogniem i mieczem”, „Szwadron”, „Pan Tadeusz” oraz „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”. (PAP)
mb/ aszw/