Irenie Delmar–Czarneckiej nadano doktorat honoris causa Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w uznaniu jej zasług w działalności kulturalnej w środowisku emigracyjnym i polonijnym Wielkiej Brytanii, za popularyzowanie kultury polskiej i twórczości polskich artystów XX-lecia międzywojennego.
Podczas inauguracji roku akademickiego 2018/19 na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie (PUNO) w Londynie doktorat honoris causa otrzymała Irena Delmar-Czarnecka - śpiewaczka, aktorka, producentka, działaczka kulturalna na emigracji; zasłużona organizatorka polskiego życia kulturalnego w Londynie - poinformowała PAP Aleksandra Ziółkowska-Boehm ze Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.
Irena Delmar–Czarnecka przybyła do Londynu w latach 50. Początkowo pracowała jako modelka. Kształciła się w zakresie śpiewu na studiach wokalno-muzycznych w Warszawie, Mediolanie i Londynie. Wstąpiła do Brytyjskiego Związku Artystów Teatralnych i Filmowych "Equity". Była aktorką Polskiego Teatru Dramatycznego, Teatru Hemara, Teatru Ref-Rena, Teatru Budzyńskiego i Teatru Polskiego ZASP, którego przez wiele lat była jego dyrektorem.
Jako artystka sceniczna występowała w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie. W 1981 r. została prezesem Związku Artystów Scen Polskich za Granicą z siedzibą w Londynie. Przyjęła obywatelstwo brytyjskie. O jej życiu Leszek Platta zrealizował w 2000 r. dokumentalny film pt. "Tęskniłeś tyle lat...".
Irena Delmar-Czarnecka była inicjatorką i przewodniczącą komitetu budowy pomnika "Dla Nich" - poświęconego Żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - odsłoniętego w 2012 roku na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym.
Była żoną Kamila Czarneckiego, oficera kawalerii Wojska Polskiego, pułkownika dyplomowanego Polskich Sił Zbrojnych, absolwenta amerykańskich i polskich uniwersytetów, w czasie II wojny światowej Oficera Operacyjnego I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. W Londynie Irena i Kamil Czarneccy przyjaźnili się z gen. Władysławem Andersem i jego żoną Ireną. Generał spędził u Czarneckich ostatni dzień życia.
Za swą działalność uhonorowana została m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski; Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej, Medalem "Polonia Mater Nostra Est", Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".
Polski Uniwersytet na Obczyźnie (PUNO) w Londynie, istniejący od 1949 r., jest ważnym emigracyjnym ośrodkiem edukacji Polaków w Wielkiej Brytanii, zarejestrowanym jako instytucja charytatywna w Anglii. PUNO przyznał doktoraty honoris causa gronu wybitnych Polaków, wśród nich byli m.in.: Henryk Zygalski, Jan Nowak-Jeziorański, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski, Józef Czapski, Marian Bohusz, Oskar Halecki, Adam Pragier, Marian Kukiel, Andrzej Panufnik, Jan Ciechanowski, Krystyna Bednarczyk, Józef Garliński i Adam Zamoyski. (PAP)
abe/ pat/