Słabe zainteresowanie uczniów z Katowic egzaminami zawodowymi skłonił m.in. samorząd do rozpoczęcia prac nad uruchomieniem centrum edukacji zawodowej. Nowa jednostka ma wzmocnić edukację zawodową w mieście.
Od lat liczba uczniów w zasadniczych szkołach zawodowych i technikach w Katowicach spada. W roku szkolnym 2013/2014 uczyło się w nich ok. 4,5 tys. uczniów, a we wrześniu ubiegłego roku naukę rozpoczęło ok. 4,1 tys.
Przeprowadzona na potrzeby miejskiej polityki edukacyjnej analiza SWOT, jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta, "wykazała zbyt niski odsetek uczniów przystępujących do egzaminów zawodowych i zbyt niski odsetek ich zdawalności w niektórych zasadniczych i technicznych szkołach ponadgimnazjalnych".
"Brakuje również w ofercie samorządowej policealnych szkół kształcących w systemie zaocznym. Z drugiej strony odnotowano wysoki poziom edukacji zawodowej w niektórych szkołach i dobry poziom szkolnictwa zawodowego, który należy rozwijać" - poinformowało biuro.
Utworzenie we wrześniu Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej ma być jednym z celów rozwoju szkolnictwa zawodowego w mieście. Zadaniem centrum będzie m.in. rozwój dotąd oferowanych kierunków kształcenia zawodowego oraz tworzenie nowych. "Tylko wielospecjalistyczna oferta, wykraczająca poza ramy zwykłych zespołów szkół zawodowych, gwarantuje rozwój kształcenia zawodowego" - poinformował w czwartek katowicki samorząd.
Centrum powstanie w budynku Zespołu Szkół Budowlanych, które proponuje kształcenie w zawodach związanych z branżą budowlaną, w tym związane z kształtowaniem krajobrazu, przemysłem odzieżowym oraz technologią dźwięku.
Według samorządu skupienie w jednym miejscu różnorodnej oferty edukacji zawodowej pozwoli m.in. na stałe doposażanie pracowni "z wykorzystaniem nie tylko środków budżetowych, ale również funduszy unijnych".
W listopadzie 2015 roku katowiccy radni przyjęli "Politykę Edukacji Miasta Katowice - Katowiczanin 2022". Kolejnym zadaniem wynikającym z tego dokumentu - to obok rozwoju szkolnictwa zawodowego - wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołami a potencjalnymi pracodawcami, przemysłem czy biznesem.
W sesji trwającej od 8 stycznia do 27 lutego 2015 r. do obu części egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (nowa formuła) w Katowicach przystąpiło 651 uczniów zasadniczych szkół zawodowych, techników, słuchaczy szkół policealnych. Egzamin zdało 449 osób - 69 proc. (średnia zdawalność w województwie śląskim wyniosła 67,49 proc.). Do kolejnej sesji trwającej od 25 maja do 6 lipca 2015 r. przystąpiło 1811 uczniów. Zdało 1301 osób - 71,8 proc. (średnia zdawalność w województwie śląskim wyniosła 73,55 proc.).(PAP)
ktp/ mhr/