Uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie Maciej Pilarczyk wygrał 65. Olimpiadę Astronomiczną, która zakończyła się w niedzielę w Chorzowie.
Poinformował o tym rzecznik organizującego konkurs Planetarium Śląskiego w Chorzowie Jarosław Juszkiewicz.
Organizowana od 1957 r. Olimpiada Astronomiczna jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych tego rodzaju rywalizacji w Polsce.
II miejsce zajął Aleksander Waczyński z CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie, a III miejsce Jakub Dunikowski z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
Od piątku 21 finalistów rozwiązywało zadania teoretyczne, z analizy danych, a także prowadziło obserwacje nocnego nieba.
Pierwszy etap rywalizacji tradycyjnie odbył się drogą korespondencyjną. Do półfinałów, które zorganizowano w styczniu w Szczecinie, Toruniu, Warszawie i w Krakowie, zakwalifikowało się 60 osób, a których wyłoniono finalistów.
Laureaci tegorocznej krajowej olimpiady wezmą udział w Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki (International Olympiad on Astronomy and Astrophysics – IOAA). W poprzednich latach reprezentanci z Polski brali udział w tej międzynarodowej rywalizacji i zajmowali w niej zwykle wysokie miejsca.
Polska należy do grupy pięciu krajów założycielskich IOAA, w 2011 r. międzynarodowe zmagania odbyły się w Chorzowie. W ubiegłorocznej olimpiadzie międzynarodowej, organizowanej przez Kolumbię, wzięło udział 250 uczniów z 50 krajów. Z powodu pandemii zawodnicy uczestniczyli w nich w formule online – Polacy zdobyli trzy srebrne medale i jeden brązowy.
Finał tegorocznych zmagań po raz ostatni odbył się w tymczasowej siedzibie placówki na Stadionie Śląskim. Działające od 1955 r. Planetarium Śląskie – największa i najstarsza tego rodzaju instytucja w Polsce – w połowie 2018 r. zostało zamknięte w związku z rozbudową i modernizacją. Otwarcie obiektu planowane jest na pierwszą połowę czerwca br., a więc przyszłoroczna rywalizacja odbędzie się już w unowocześnionym obiekcie.
Planetarium Śląskie powstało w 1955 r. Zostało wtedy wyposażone m.in. w czynną do połowy 2018 r., choć kilkakrotnie modernizowaną, aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą, będącą ekranem sztucznego nieba. Widownia mieściła prawie 400 osób. Obiekt odwiedzało ok. 160 tys. osób rocznie. Po modernizacji i rozbudowie możliwe będzie zwiększenie tej liczby o połowę. (PAP)
Autorka: Anna Gumułka
lun/ joz/