Marek Michalak został przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka - podaje biuro Rzecznika Praw Dziecka. Michalak 27 sierpnia kończy drugą i ostatnią kadencję na stanowisku RPD.
Organizacja upowszechnia idee Janusza Korczaka oraz jego pedagogikę w codziennej pracy z dziećmi i dla dzieci. Stowarzyszenia spotykają się cztery razy w roku: w Genewie razem z Komitetem Praw Dziecka, w Korczakowie koło Zielonej Góry, gdzie organizują letnie kolonie oraz na tygodniowym seminarium – ostatnio w Szwajcarii, gdzie dorośli wraz z dziećmi debatują, uczą się i pracują, omawiając dorobek Korczaka i jego nauki.
Jako organizacja spotykają się też zawsze w innym kraju, by przy okazji dużej konferencji rozmawiać o prawach dziecka. Ostatnia konferencja odbyła się w Polsce we wrześniu 2017 roku w Warszawie.
Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka powstało w 1979 roku z inicjatywy Polski, Izraela, Rosji, Niemiec i Szwajcarii. Obecnie składa się z reprezentantów 19 krajów, m.in. Francji, Litwy, Anglii, Holandii, Brazylii, Japonii, Australii, USA, Konga i Wybrzeża Kości Słoniowej.
Jak poinformowało w czwartek w komunikacie biuro RPD, nowym przewodniczącym stowarzyszenia będzie obecny rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Zastąpi na tym stanowisku działaczkę społeczną Batię Gilad, która przewodniczyła tej organizacji 13 lat.
Druga i ostatnia kadencja Michalaka na stanowisku RPD kończy się 27 sierpnia. Funkcję pełnił 10 lat, najdłużej w 18-letniej historii tego urzędu w Polsce.
Jak podało biuro RPD, w ostatnim czasie Michalak uczestniczył w konferencji w Seattle, organizowanej przez tamtejszy Pacyfic Uniwersytet i Amerykańskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka. Wygłosił tam wykład "Korczakowskie dzieła społeczno-pedagogiczne – Order Uśmiechu". Przedstawił także relację ze swej sierpniowej wizyty w syryjskim Aleppo.
Podczas wizyty w USA Michalak spotkał się z przedstawicielami ONZ i UNICEF. "Jak obiecałem, tak uczyniłem. Przekazałem pozyskane tam na miejscu w Aleppo informacje oraz bogaty materiał filmowo-fotograficzny o sytuacji syryjskich dzieci z wnioskiem o pomoc wymierną i skierowaną w punkty potrzeb. Czasami mam podobne wrażenie jak ludzie z Aleppo, że ta wojna trwa długo i opinia publiczna jakby uodporniła się na jej skutki. Że kolejne dziesiątki zabitych dzieci stają się jedynie daną statystyczną. I wtedy słyszę jak mówi Irena Sendlerowa: +A co na to świat? Potężne mocarstwa? Świat milczy. A milczenie jest przyzwoleniem.+" - podkreśla cytowany w komunikacie RPD.
Michalak urodził się 27 lipca 1971 r. w Świdnicy. Jest magistrem pedagogiki resocjalizacyjnej, a także absolwentem studiów podyplomowych w zakresie socjoterapii oraz organizacji pomocy społecznej.
W latach 2011-2012 był przewodniczącym Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC. Z jego inicjatywy ONZ uchwalił III protokół do konwencji o prawach dziecka, a Europejska Sieć Rzeczników Praw Dziecka przyjęła rezolucję dotyczącą ochrony praw dzieci wojny w Syrii. Jest pierwszym rzecznikiem praw dziecka i urzędnikiem najwyższego szczebla państw Unii Europejskiej, który odwiedził dzieci w Aleppo podczas trwającego konfliktu zbrojnego.
Jest twórcą Centrum Przyjaźni Dziecięcej - wielokrotnie nagradzanego programu wspomagania dziecka i rodziny. W latach 1993-2008 kierował Zespołem Dziecięcym Serduszka, tworzonym przez dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. W 1994 roku Michalak odznaczony został Orderem Uśmiechu.(PAP)
Autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ joz/