Ministrów i wiceministrów edukacji m.in. z Iraku, Gruzji i Ukrainy oprowadził po Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaprezentowano im również trójwymiarowe widowisko historyczne „Kartka z powstania”.
W wizycie w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wzięli udział m.in. wiceszef ministerstwa szkolnictwa wyższego i nauki Iraku Hayder Abed Dhahad Al-Rubaye, minister edukacji i nauki Gruzji Mikheil Chkhenkeli, wiceminister edukacji i nauki Ukrainy Oleksii Shkuratov. Przebywają oni w Toruniu w związku z Światowym Kongresem Kopernikańskim, który rozpoczął się w niedzielę i potrwa do wtorku.
"Nowoczesność musi wchodzić do polskich szkół (...) oczywiście w rozsądny sposób i w rozsądnych dawkach. Tutaj pokazujemy film +Kartka z powstania+ w nowej technologii VR. Cieszę się, że oglądają go ministrowie edukacji z Gruzji, Ukrainy, ze Słowacji, ze Sri Lanki. Mamy tutaj gości międzynarodowych” - powiedział dziennikarzom szef MEiN.
Czarnek dodał, że na Światowym Kongresie Kopernikańskim “chcemy pokazać, w jaki sposób dzisiaj podchodzimy do nauczania historii, ale także innych przedmiotów przy pomocy nowoczesnych technik, nowoczesnego sprzętu, który jest dzisiaj w szkołach dzięki +Laboratoriom przyszłości+.”
Minister przypomniał, że widowisko jest dostępne w różnych miejscach w Polsce - obecnie prezentowane jest do wtorku właśnie w Toruniu.
"W tym momencie już ponad 25 tys. dzieci ten film obejrzało. To jest naprawdę przeniesienie się wprost do powstania warszawskiego” - dodał.
"Kartka z Powstania” to fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości. Opowiada autentyczną historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego "Sabały". Dzięki słuchawkom i specjalnym goglom widzowie będą mogli poznać realia powstańczej Warszawy. Reżyserem filmu jest Tomasz Dobosz.
Wiceminister edukacji i nauki Ukrainy Oleksij Shkuratov powiedział PAP po prezentacji widowiska, że utwierdził się w przekonaniu, że Polacy i Ukraińcy są bratnimi narodami. "Dla Polaków i Ukraińców wolność i wola są kluczowymi wartościami i dla tych wartości są zdolni walczyć" - podkreślił.
Czarnek pytany przez PAP, czy wizyta ministrów edukacji i nauki jest zapowiedzią zawiązania z nimi współpracy, powiedział: "Myśmy zaprosili ministrów edukacji na Kongres Kopernikański w związku z 550-rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Cieszę się, że przyjechali ministrowie z różnych krajów: Ukraina, Słowacja, ale również ze Sri Lanka, Gruzji. To jest znakomite spotkanie” - ocenił.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to jedyne centrum nauki w woj. kujawsko-pomorskim. Siedzibą toruńskiego centrum nauki jest zaadaptowany budynek dawnych Młynów Toruńskich - wzniesiony w latach 80. XIX w. obiekt, który mieścił niegdyś jeden z największych na Pomorzu parowych młynów zbożowych. Choć pierwsze wydarzenia przygotowane przez pracowników centrum znalazły się w ofercie Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki jeszcze w kwietniu 2012 r., to jego działalność została oficjalnie zainaugurowana ponad 1,5 roku później, w listopadzie 2013 r. - wtedy właśnie otwarto ekspozycję w budynku Młynów Toruńskich.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy znajduje się we wschodniej części Torunia, w dzielnicy (Mokre), w bliskim sąsiedztwie Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży i Toruńskiego Inkubatora Technologicznego. Siedzibą tego centrum jest zabytkowy budynek dawnego Młyna Richtera – jednego z najcenniejszych toruńskich zabytków architektury przemysłowej.(PAP)
Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ mhr/