10 tys. książek trafi do 10 szkół podstawowych z Krakowa, Leszna, Mińska Mazowieckiego, Myszkowa, Niepołomic, Okuniewa, Serokomli, Trzebosi, Zabrańca i Zielonej Góry, które zwyciężyły w konkursie „1000 powodów, by czytać” promującym czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.
Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe, w których uczy się powyżej 120 uczniów i szkoły podstawowe, które mają mniej niż 120 uczniów.
Jak poinformowała PAP Weronika Kruszewska z biura prasowego Empiku, który jest organizatorem konkursu, w kategorii szkół powyżej 120 uczniów zwyciężyły: Szkoła Podstawowa nr 134 w Krakowie, Szkoła Podstawowa nr 9 w Lesznie, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Okuniewie, Zespół Szkół w Serokomli.
W kategorii szkół poniżej 120 uczniów zwyciężyły: Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Brzechwy w Myszkowie, Szkoła Podstawowa nr 3 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niepołomicach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi, ZSP im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Zabrańcu i Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Zielonej Górze.
Do każdej z tych 10 szkół trafi po 1000 książek, łącznie będzie to 10 tys. Wyboru konkretnych tytułów dokonają sami uczniowie - w styczniu uczniowie każdej ze zwycięskich podstawówek ułożą listy czytelniczych marzeń, czyli tytułów, które chcą zobaczyć na półkach swoich szkolnych bibliotek. Ponadto do laureatów trafi 30 czytników PocketBook z dostępem do 30 tys. e-booków w aplikacji Empik Go.
Aby wziąć udział w konkursie uczniowie musieli wykonać pracę plastyczną ilustrującą hasło konkursu "1000 powodów, by czytać". Praca miała być wykonana wybraną przez dzieci techniką, przy czym co najmniej jeden element musi wykorzystywać surowiec wtórny. W formularzu konkursowym, było trzeba zaś uzasadnić swój udział w konkursie.
Na zgłoszone przez szkoły prace konkursowe głosowali internauci. Głosować przez miesiąc mógł każdy: uczniowie, rodzice, znajomi, lokalni patrioci, miłośnicy książek. Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny. Każda szkoła mogła zgłosić tylko jedną pracę.
Do tegorocznej edycji, podobnie jak w ubiegłym roku zgłosiło się ponad 550 szkół podstawowych z całego kraju. 10 zwycięskich szkół to te, które zdobyły najwięcej głosów.
Jak informują organizatorzy, do wszystkich szkół, które zgłosiły się do konkursu trafią kody dla nauczycieli na 60-dniowy pełny abonament aplikacji mobilnej Empik Go i 900 000 kodów dla rodziców uczniów na 30-dniowy abonament na lektury szkolne. Uczestnicy mogą spodziewać się również nagród specjalnych od Empik Foto.
Konkurs jest objęty honorowym patronatem Polskiej Izby Książki, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/