Prof. Jacek Popiel, literaturoznawca i teatrolog, został we wtorek wybrany 306. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przez ostatnich osiem lat pełnił funkcję prorektora ds. polityki kadrowej i finansowej tej uczelni.
Wybór rektora UJ odbył się w 656. rocznicę powołania Uniwersytetu Jagiellońskiego. 227 elektorów, reprezentujących wszystkich członków wspólnoty uniwersyteckiej, po raz pierwszy w historii uczelni oddało głos na rektora zdalnie, za pośrednictwem internetu. Nowy rektor obejmie funkcję 1 września i zastąpi na tym stanowisku prof. Wojciecha Nowaka, chirurga, który kieruje uczelnią już drugą kadencję, więc nie mógł się ubiegać o reelekcję.
Prof. Jacek Popiel od 2012 r. jest prorektorem UJ ds. polityki kadrowej i finansowej UJ. Jest specjalistą w zakresie literaturoznawstwa i teatrologii. W Uniwersytecie Jagiellońskim pracuje od 1977 r.
Był dyrektorem Instytutu Polonistyki, a następnie dziekanem Wydziału Polonistyki. Przez wiele lat był związany z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego), w której pełnił funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego, prorektora i przez dwie kadencje rektora.
Autor ponad 200 prac – m.in. 20 książek, a także kilku scenariuszy teatralnych. Jego teksty były tłumaczone na język angielski, francuski, włoski i hiszpański. Twórca i dyrektor artystyczny festiwalu Dramaty Narodów.
Wypromował dziewięcioro doktorów i ponad 100 magistrów filologii polskiej oraz sztuki. Był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych, zasiadał też w Radzie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Jest członkiem m.in. Polskiej Akademii Umiejętności, Komitetu Nauk o Literaturze PAN, kilku komisji miejskich i krajowych ds. kultury.
Za pracę naukowo-badawczą otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Dwukrotny laureat nagrody indywidualnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prof. Popiel był jedynym kandydatem na rektora UJ w kadencji 2020-2024. Wcześniej do wyborów rada uczelni wytypowała także prof. Stanisława Kistryna, fizyka, prorektora ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych. Ten jednak w maju ogłosił rezygnację. Decyzję o wycofaniu swojej kandydatury tłumaczył podwyższonym stanem zagrożenia spowodowanym przez rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2, oraz chęcią uniknięcia napięć, które mogłyby towarzyszyć wyborczym sporom i przeciągającym się procedurom.
Większość elektorów wybierających rektora UJ stanowią nauczyciele akademiccy z tytułem profesora lub stopniem doktora habilitowanego. Pozostałe osoby to inni nauczyciele akademiccy, studenci, doktoranci i pracownicy administracji. Aby wybór rektora był ważny, musi być dokonany bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowego składu kolegium elektorów.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agt/