W marcu ma się zakończyć budowa Centrum Kształcenia Zawodowego w Kielcach. Będą się tam kształcić kadry dla branży metalowo-odlewniczej. Zdaniem jego dyrektora Dominika Kraski będzie to najnowocześniejszy taki ośrodek w Polsce.
"Możemy śmiało powiedzieć, że będzie to najnowocześniejszy obiekt w Polsce. Miasto wpisze się w mapę kształcenia zawodowego na najwyższym poziomie. Wyposażenie, które się tutaj znajdzie, będzie odpowiadało obecnym potrzebom firm" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor CKZ. Dodał, że w CKZ uczniowie będą mogli pracować m.in. na pięcioosiowych obrabiarkach sterowanych numerycznie. Maszyny te używane są w najnowocześniejszych zakładach.
Kształcenie w system publicznym obejmie uczniów szkół zawodowych i technicznych z Kielc. Poza tym prowadzone będą kursy dla osób dorosłych. Profil szkoleniowy centrum przygotowywano dla potrzeb lokalnego rynku pracy.
"Skupiamy się na szkoleniu w obróbce metalu. Mamy tradycje Centralnego Okręgu Przemysłowego, ale też potężną bazę firm działającą w tej branży. W mieście oraz okolicach funkcjonuje ponad 40 zakładów produkcyjnych zatrudniających około 10 tys. pracowników" – dodał dyrektor.
Zdaniem prezydenta Kielc Bogdana Wenty firmy z miasta i regionu czekają na powstanie tego ośrodka, ponieważ wiedzą, że dzięki niemu na rynku pracy pojawią się wykwalifikowani pracownicy.
"Potencjalni inwestorzy podczas rozmów dopytują, czy w mieście działa takie centrum. Jest to dla nich istotne, czy miasto rozwija szkolnictwo zawodowe oraz w jakich branżach będzie można znaleźć przyszłych pracowników" – mówił Wenta.
CKZ powstaje przy ulicy Łódzkiej. Obiekt ma 8 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Znajdzie się w nim 30 pracowni zawodowych wyposażonych m.in. w maszyny do obróbki metalu w technologii CNC. Przygotowane zostaną także pracownie dla branży automotive – zajmującej się m.in. produkcją części samochodowych. Poza tym powstaną spawalnie, pracowania programowania języka maszynowego i pracownie informatyczne.
Dotąd wykonano 90 proc. prac budowalnych. Trwają przede wszystkim roboty wykończeniowe m.in. przy montażu instalacji wewnętrznych, malowanie obiektu, a także sprzątanie terenu wokół budynku. Wszystkie prace mają się zakończyć do 30 marca. Później planowany jest kolejny etap inwestycji, czyli zakup, instalacja i uruchomienie wyposażenia pracowni. Pierwsi uczniowie rozpoczną kształcenie we wrześniu.
Inwestycja kosztuje ponad 44 mln zł. Ponad 30 mln stanowi dofinansowanie z pieniędzy Unii Europejskiej. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ joz/