Edukacyjny park historii budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko-słowackim, a także wystawę strojów ludowych z tych terenów, otwarto w piątek w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku (Małopolskie).
„Zakończone przez Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów prace pozwalają nie tylko nam na przypomnienie dziedzictwa kulturowego polsko-słowackiego pogranicza, ale również budują, wzmacniają i rozwijają więź pomiędzy naszymi społecznościami, narodami, niezależnie od dzielących nas granic” – powiedział podczas uroczystości marszałek Małopolski Witold Kozłowski.
W parku edukacyjnym zwiedzający zobaczą zrekonstruowane obiekty, m.in. wiatę z piecami chlebowymi, replikę wodnego koła młyńskiego, replikę miechu kowalskiego. Wiele z nich można poznawać poprzez zmysły: dotyk, słuch i zapach. Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.
Inwestycja powstała w ramach projektu Muzea otwarte rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego, realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja na lata 2014-2020.
W piątek w skansenie w Szymbarku otwarto także wystawę „Pogórzanie i sąsiedzi – stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji”. Prezentuje ona odświętne ubiory pięciu grup etnograficznych i etnicznych zamieszkujących pogranicze: po stronie polskiej – Pogórzan, Łemków i Lachów Sądeckich, po stronie słowackiej – Szaryszan i Spiszaków.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/