Uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach będą uczyć się języka chińskiego oraz kultury tego kraju. Od nowego roku szkolnego rusza tam klasa z językiem mandaryńskim.
Porozumienie o uruchomieniu w szkole klasy Uniwersytetu Śląskiego z nauką języka chińskiego z elementami kultury podpisali przedstawiciele liceum, uczelni i władz samorządowych Katowic podczas poniedziałkowej inauguracji roku szkolnego. Będzie to jedyna taka klasa językowa w Katowicach.
UŚ od kilku lat współpracuje z LO im. Paderewskiego. Jak mówił prorektor uczelni ds. współpracy międzynarodowej i krajowej prof. Tomasz Pietrzykowski, liceum nie jest tak dobre, bo współpracuje z UŚ, lecz UŚ dlatego prowadzi w tej szkole zajęcia, bo jest ona tak dobra. Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun podkreślił z kolei, że nauka chińskiego otwiera zupełnie nowe możliwości.
Kiedy przed kilkoma miesiącami w Wydziale Filologicznym UŚ powstała nowa jednostka badawczo-dydaktyczna - Centrum Języka i Kultury Chińskiej – powstał pomysł, żeby uczyć języka chińskiego już w szkole średniej.
"Nasza szkoła się bardzo mocno rozwija, uczymy wiele języków, młodzież chętnie do nas przychodzi, stwierdziłam, że warto spróbować" - powiedziała PAP dyrektorka szkoły Barbara Nowak. Uczniowie pierwszej klasy będą mieli dwie godziny chińskiego w tygodniu, w drugiej i trzeciej – trzy. Zajęcia będą odbywały się w grupach 14-osobowych.
Kiedy dyrektorka ogłosiła plany uruchomienia klasy z językiem chińskim, obawiała się, czy projekt w ogóle wypali. Zadeklarowała wówczas, że będzie to klasa 28-osobowa i nie od razu nabór cieszył się dużym powodzeniem. Dzisiaj już nie ma miejsc, a wciąż są chętni.
Kierująca Centrum Języka i Kultury Chińskiej dr Agnieszka Tambor podkreśliła, że chce, by poza językiem, uczniowie zdobyli na lekcjach informacje o chińskiej kultury i polubili ją, wtedy nauka będzie przebiegała płynniej.
"Żadnego języka świata nie da się uczyć bez kultury tego kraju, a szczególnie, kiedy mówimy o językach tak odległych, tak egzotycznych, nie chcę powiedzieć – tak dziwnych, bo żaden język nie jest przecież dziwny" - zaznaczyła Tambor. Poza zajęciami w szkole uczniowie będą też uczestniczyć w spotkaniach z kulturą chińską, nie tylko w murach szkoły – będą np. poznawać chińskie święta i oglądać chińskie filmy.
"Chińczycy mówią, że chiński jest łatwy, a skoro Chińczycy tak mówią, to wiedzą, co mówią - w końcu mówią po chińsku najlepiej na świecie" - żartowała dr Tambor.
Przedstawiciele katowickiego liceum podkreślają, że chińskim posługuje się ponad 1,3 mld ludzi. Przypominają, że Państwo Środka jest jedną z potęg gospodarczych i znajomość tego języka może okazać się szansą na karierę zawodową na globalnym rynku.
Kilka lat temu chińscy przywódcy zaprezentowali koncepcję Nowego Jedwabnego Szlaku - reaktywacji dawnej handlowej drogi z Chin do Europy, która z końcem średniowiecza i rozrostem imperium tureckiego straciła na znaczeniu. Nowy Jedwabny Szlak ma prowadzić przez kraje środkowoazjatyckie i Polskę do Europy Zachodniej. (PAP)
Autor: Krzysztof Konopka
kon/ joz/