Agata Kulesza, Agata Buzek oraz m.in. Lou de Laage są w obsadzie opowiadającego o zakonnicach i lekarzach Czerwonego Krzyża dramatu "Niewinne", którego akcja toczy się w Polsce tuż po II wojnie. Za realizację filmu odpowiada znana francuska reżyserka Anne Fontaine.
"Scenariusz w dużym stopniu inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami" - opowiadała PAP Fontaine, znana polskim widzom m.in. jako autorka filmów "Coco Chanel" (2009) z Audrey Tautou w roli głównej i "Idealne matki" (2013) z Naomi Watts i Robin Wright.
Zdjęcia do "Niewinnych", zakończone na początku marca, realizowano w całości w Polsce na Warmii, głównie w mieście Orneta oraz w Krośnie we wnętrzach Sanktuarium Maryjnego. Nad filmem, będącym wspólną produkcją Francji i Polski, pracowała polsko-francusko ekipa.
Główną rolę zagrała 24-letnia Lou de Laage, nominowana w 2014 r. do francuskiego Cezara dla najbardziej obiecującej aktorki (za rolę w "Jappeloup" Christiana Duguaya). Partneruje jej Vincent Macaigne, również zaliczany do grona najbardziej obiecujących francuskich aktorów (m.in. nominacja do Cezara w 2014 r. za rolę w "Spotkałem ją 14 lipca" Antonina Peretjatko).
Ponadto w obsadzie znalazły się aktorki polskie, m.in.: Agata Kulesza, Agata Buzek, Joanna Kulig, Anna Próchniak, Eliza Rycembel i Helena Sujecka.
Akcja "Niewinnych" rozgrywa się na przełomie 1945 i 1946 roku, po tym jak - w latach 1944-1945 - do Polski wkroczyła Armia Czerwona.
"Niewinne" to według Fontaine film m.in. o "relacji duchowości z racjonalizmem i o budowaniu więzi z kimś, kto pochodzi z całkiem innego środowiska". "To także metaforyczna opowieść o wojnie i kondycji świata w czasie wojny oraz film o solidarności kobiet w obliczu przemocy, której są poddawane" - wymieniała w rozmowie z PAP reżyserka.
Tuż po wojnie francuski Czerwony Krzyż angażuje się w akcję repatriacji. Francuscy lekarze, wśród nich Samuel (Macaigne) i Matylda (de Laage), pracują w specjalnie utworzonym na terenie Polski szpitalu, zajmując się swoimi rodakami, którzy następnie mają być odesłani do Francji.
Pewnego dnia w szpitalu pojawia się siostra Teresa (Rycembel) z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru benedyktynek, błagając o pomoc medyczną dla umierającej kobiety. W efekcie Matylda jedzie do klasztoru i, w tajemnicy, zostaje doprowadzona do celi cierpiącej. Okazuje się wówczas, że problemem jest poród jednej z zakonnic, siostry Zofii (Próchniak).
Dowiadując się o ciąży, w którą zaszła zakonnica, Matylda zaczyna interesować się tym, co w ostatnim czasie działo się w klasztorze.
Matką Przełożoną jest zakonnica grana przez Agatę Kuleszę. Skrupulatnie przestrzega ona benedyktyńskich reguł wiary, posłuszeństwa i pokuty. W pewnym momencie, aby utrzymać sprawy ziemskie w należytym porządku, decyduje się złamać nakazy boskie.
Zakonnicą, z którą lekarkę po przybyciu do klasztoru połączy najbliższa relacja, jest natomiast Maria (Buzek), Mistrzyni Nowicjatu, prawa ręka Matki Przełożonej.
Scenariusz "Niewinnych" to opowieść fikcyjna, inspirowana jednak dwoma prawdziwymi zdarzeniami. Pierwszym z nich, jak tłumaczą producenci filmu, są dramatyczne wydarzenia, które rozegrały sie w Polsce na ziemiach odzyskanych zaraz po wojnie, drugim natomiast - historia Madeleine Pauliac (pierwowzór dla filmowej bohaterki, Matyldy Beaulieu).
"Nie wiemy o niej dużo, ale urodziła się w 1912 r., a zmarła w Sochaczewie, niedaleko Warszawy, 13 lutego 1946 roku, w wieku 34 lat. Była oficerem 1 Armii Francuskiej w randze porucznika i z misją Francuskiego Czerwonego Krzyża trafiła do Polski" - opisują twórcy.
Autorką zdjęć do "Niewinnych" jest nagradzana francuska operatorka Caroline Champetier, która wcześniej pracowała m.in. przy filmach fabularnych "Ludzie Boga" (2010, reż. Xavier Beauvois) i "Holy Motors" (2012, reż. Leos Carax) oraz przy dokumentach "Raport Karskiego" (2010, reż. Claude Lanzmann) i "Les Juifs de Pologne, des pogroms a la Shoah" (2012, reż. Sylvie Meyer, David Milhaud).
Za kostiumy do "Niewinnych" odpowiada Katarzyna Lewińska, za scenografię - Joanna Macha.
Anne Fontaine podkreślała w rozmowie z PAP, że jest pod wielkim wrażeniem pracy polskich aktorek. "Wiedziałam już wcześniej, że w Polsce są świetne szkoły aktorskie" - zaznaczyła jednocześnie. "Moja ocena aktorstwa Agaty Buzek czy Agaty Kuleszy jest więcej niż wysoka. Na planie świetnie pracują z emocjami, to, jak +wchodzą+ w filmową postać, robi ogromne wrażenie. Niedawno pracowałam w Australii z Naomi Watts i Robin Wright - i dokładnie tak samo czułam się później, pracując z Agatą Buzek i Agatą Kuleszą" - opowiadała.
Mówiąc o Kuleszy, grającej w "Niewinnych" Matkę Przełożoną, Fontaine dodała, że bardzo podobała się jej "Ida" z udziałem tej samej aktorki. "+Ida+ to znakomity, poruszający film, piękny pod względem estetycznym" - uważa reżyserka.
"Niewinne" to według Fontaine film m.in. o "relacji duchowości z racjonalizmem i o budowaniu więzi z kimś, kto pochodzi z całkiem innego środowiska". "To także metaforyczna opowieść o wojnie i kondycji świata w czasie wojny oraz film o solidarności kobiet w obliczu przemocy, której są poddawane" - wymieniała w rozmowie z PAP reżyserka.
"Nikogo w tym filmie nie oceniam. Nie znoszę dydaktyzmu. Starałam się jednak zrealizować film o wymowie uniwersalnej, ponadczasowej, historię, którą odnosić można także do rzeczywistości współczesnej" - powiedziała.
Anne Fontaine, reżyserka, scenarzystka i aktorka, urodziła się w 1959 r. w Luksemburgu. Dzieciństwo spędziła w Portugalii. Mieszka w Paryżu. Jej filmy, które zaczęła realizować na początku lat 90., prezentowano m.in. na festiwalach w San Sebastian ("Entre ses mains", 2005), Locarno ("My Father and I", 2001) i Wenecji ("Nettoyage a sec", 1997). Film "Coco Chanel" (2009) o słynnej projektantce mody był nominowany m.in. do Oscara oraz, w kilku kategoriach, do Europejskich Nagród Filmowych i brytyjskich nagród BAFTA.
Film "Niewinne" trafić ma do kin w Polsce w 2016 roku. (PAP)
jp/ par/