Projekcje polskich filmów, m.in. „Szaleńców” z 1928 roku w reż. Leonarda Buczkowskiego, pokaz plakatów i spotkanie z twórcami, to wydarzenia, które odbędą się w Łodzi w związku z obchodami 123. urodzin światowej kinematografii.
"28 grudnia przypada 123 rocznica pierwszego pokazu filmowego na świecie, przeprowadzonego przez braci Lumiere w Sali Indyjskiej paryskiej Grand Cafe. Muzeum Kinematografii ma wieloletnią tradycję obchodzenia urodzin kina; w tym roku zaplanowaliśmy pokaz filmu z 1928 roku +Szaleńcy+ w reżyserii Leonarda Buczkowskiego" – podkreśliła Joanna Zielińska z Muzeum Kinematografii w Łodzi na konferencji prasowej w piątek.
Jak dodała, film ten był debiutem reżysera znanego jako autor takich powojennych tytułów jak "Zakazane piosenki" czy "Skarb". "Szaleńcy", którzy są jest opowieścią o trójce przyjaciół walczących w Legionach Piłsudskiego, pokazani zostaną w wersji zrekonstruowanej cyfrowo przez Filmotekę Narodową.
"Był to jeden z ostatnich polskich filmów niemych i jednocześnie prawdziwy przełom w rodzimej kinematografii. W jego realizacji brało udział mnóstwo statystów oraz koni, były efekty pirotechniczne oraz kostiumy wypożyczone od wojska. Specjalnie na rynek zachodni przygotowano zwiastuny +Szaleńców+, zaś sam film odniósł niemały sukces w Stanach Zjednoczonych" - wyjaśniła Zielińska.
Muzeum Kinematografii przygotowało dodatkową atrakcję ze swoich zbiorów – przed seansem będzie można obejrzeć kolekcję archiwalnych plakatów do filmów Buczkowskiego. Natomiast Wydział Kultury łódzkiego magistratu chce zachęcić łodzian do poznawania współczesnego kina.
"W kinie Charlie odbędzie się 21 stycznia specjalny pokaz filmu +Monument+ w reż. Jagody Szelc. To wyjątkowy film, wyreżyserowany przez absolwentkę łódzkiej Szkoły Filmowej, w którym grają studenci tej uczelni. Ci, którzy mieli okazję obejrzeć ten obraz, wychodzą zaskoczeni. To kino, które porusza. Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorką" – powiedziała dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi Dagmara Śmigielska.
Konferencja poświęcona obchodom 123. urodzin kina odbyła się w reaktywowanym kilka lat temu niekomercyjnym "Starym Kinie" przy ul. Piotrkowskiej 120; w miejscu, gdzie w 1899 r. bracia Antoni i Władysław Krzemińscy uruchomili pierwsze na ziemiach polskich kino "Gabinet Iluzji".
"Kinematograf, ustawiony w ówczesnej restauracji Adolfa Fiszera, wywołał w mieście tak wielkie poruszenie, że widzowie którzy na pokaz wchodzili drzwiami, byli zmuszeni opuścić pomieszczenie przez okna – i jest to fakt udokumentowany" – wyjaśnił Szymon Wacławski ze "Starego Kina".
W niewielkiej sali "Starego Kina" widz ma do czynienia z obrazami odtwarzanymi na starych projektorach z taśm 35-mm i takie pokazy – przy których obok dźwięku filmowego można usłyszeć, jak pracuje projektor – wciąż cieszą się zainteresowaniem prawdziwych kinomanów. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/