Stworzenie nowych przestrzeni wystawienniczych, a także remont zabytkowego Pałacu Karola Scheiblera i przystosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych - to główne cele projektu, który realizowany będzie w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na modernizację przeznaczono 7,5 mln zł.
"Dzięki środkom UE piękny Pałac Karola Scheiblera, w którym mieści się Muzeum Kinematografii i w którym nakręcono ponad 30 filmów oraz spektakli telewizyjnych, zostanie odrestaurowany - m.in. odtworzona zostanie klatka schodowa, powstaną powierzchnie wystawiennicze na poddaszu, odpowiednio wyeksponowany zostanie zabytkowy, unikatowy fotoplastykon. Łączny koszt inwestycji to 7,5 mln zł, z czego 2,4 mln pochodzi z budżetu miasta, a reszta to środki UE" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska w czwartek na konferencji prasowej.
Projekt, który ma na celu "zwiększenie dostępności do dorobku kinematografii polskiej", realizowany będzie w liczącym ponad 160 lat Pałacu Karola Scheiblera.
"Zanim dojdziemy do naszego finalnego celu - przygotowania nowej ekspozycji stałej poświęconej historii Łodzi filmowej, musimy zadbać o infrastrukturę. Będziemy wzmacniać stropy, osuszać budynek, zbudujemy - za zgodą konserwatora zabytków - zupełnie nową klatkę schodową z windą. Dzięki niej osoby niepełnosprawne będą mogły dostać się do muzeum, którego obecne klatki schodowe są wąskie i strome" - poinformowała dyrektorka Muzeum Kinematografii Marzena Bomanowska.
Po remoncie zmieni się układ sal wystawienniczych w Pałacu, jednak w pierwszej kolejności modernizacja obejmie wszystkie instalacje budynku. Jak dodała Bomanowska, w ramach projektu możliwy będzie także zakup urządzeń wystawienniczych.
"Funduszy nie wystarczy na stworzenie nowej ekspozycji stałej, która ma być otwarta w roku 2020 - będziemy zdobywać na nią pieniądze z innych źródeł" - zaznaczyła.
Prace budowlane w Pałacu Scheiblera mają rozpocząć się za ok. 2 miesiące i zakończyć pod koniec 2019 roku - eksponaty trafią na czas remontu do magazynów, natomiast otwarte pozostanie kino Kinematograf, w którym prowadzone będą warsztaty i spotkania.
Członek zarządu województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska zaznaczyła, że projekt realizowany będzie w ramach strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).
"Miasto Łódź jest liderem, jeśli chodzi o inwestycje realizowane w ramach ZIT" - powiedziała. Jak mówiła, woj. łódzkie miało w ramach ZIT zapisaną kwotę ponad 226 mln euro, natomiast do chwili obecnej zakontraktowaliśmy już kwotę ponad 142 mln euro, co przekłada się na ponad 100 projektów realizowanych na terenie regionu. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ itm/