Prawie 100 filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych z kraju i zagranicy będzie można obejrzeć na 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, który organizowany jest w Łodzi od 20 do 24 listopada.
Celem Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu jest popularyzacja niekomercyjnej gałęzi przemysłu filmowego, jaką stanowi kino dokumentalne.
"W ramach 28. edycji pokażemy w sumie 96 filmów i reportaży telewizyjnych. W tym roku - po raz pierwszy w ramach Festiwalu - odbędą się dwa niezależne konkursy – filmów dokumentalnych oraz reportaży telewizyjnych. Co istotne, niemal wszyscy twórcy konkursowych produkcji przyjadą do Łodzi, by spotkać się z widzami" – podkreślił dyrektor Festiwalu Jakub Wiewiórski na konferencji w poniedziałek.
Zakwalifikowane do konkursu 23 filmy oceni jury w składzie: Katarzyna Mąka-Malatyńska, Tomasz Majewski, Michał Oleszczyk, Piotr Mikucki i Paweł Wysoczański, natomiast na temat 14 konkursowych reportaży wypowiedzą się: Beata Hyży-Czołpińska, Agnieszka Obszańska i Zdzisław Wichłacz.
"Poza konkursami pokażemy 18 filmów z zagranicy – to przede wszystkim produkcje premierowe i nagradzane na ważnych festiwalach; wszystkie dotykają istotnych problemów współczesnego człowieka" – zaznaczył Wiewiórski.
Okazją do poznania unikatowych – według organizatorów – produkcji Grzegorza Królikiewicza będzie obszerna retrospektywa jego twórczości. W sposób specjalny upamiętniony zostanie też wybitny, zmarły w tym roku, polski dokumentalista, Kazimierz Karabasz.
Na Festiwalu Człowiek w Zagrożeniu od 2010 roku przyznawana jest nagroda Cierpliwe Oko im. Kazimierza Karabasza, bo – jak podkreślają polscy dokumentaliści – ten reżyser, scenarzysta operator i pedagog wyznaczył w Polsce kanon filmu dokumentalnego i każdy twórca tego gatunku, choćby pozostając w opozycji do mistrza w jakiś sposób do jego twórczości nawiązuje.
W tym roku widzowie obejrzą nie tylko filmy Karabasza, ale także spotkają się z niektórymi laureatami nagrody jego imienia m.in. Piotrem Stasikiem i Maciejem Drygasem.
"Na otwarcie Festiwalu wybrano film +Dobra zmiana+ Konrada Szołajskiego. Nie jest to najefektowniejszy czy też najbardziej szokujący film tego twórcy, ale za to bardzo bliski współczesności i bardzo obiektywny, a obiektywność patrzenia na współczesność jest dla nas na festiwalu bardzo ważna" – dodał Wiewiórski.
Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi będą warsztaty antystalkingowe organizowane przez projektantkę i ofiarę stalkera Katarzynę Dacyszyn, która dwa lata temu, na korytarzu sądowym, została oblana kwasem przez swego prześladowcę.
"Moje doświadczenia, m.in. doprowadzenie do skazania człowieka, który zrobił mi krzywdę, na karę 25 lat pozbawienia wolności, skłoniły mnie do zorganizowania akcji uświadamiającej, czym jest stalking i jak z nim walczyć. Od momentu nagłośnienia mojej historii wiele osób zgłasza się do mnie o pomoc. Nie jestem ekspertem, jedynie osobą doświadczoną przestępstwem, dlatego zaprosiłam do pomocy specjalistów – funkcjonariuszy policji, psychologa, prawnika" – poinformowała Dacyszyn.
Warsztaty odbędą się 24 listopada – w przeddzień Światowego Dnia Przeciwko Przemocy. Będzie im towarzyszyć projekcja dokumentu poświęconego stalkingowi oraz zajęcia z samoobrony dla kobiet.
Festiwalowe projekcje i spotkania będą odbywać się w Muzeum Kinematografii i Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki. Zdobywcę Grand Prix i statuetki Białej Kobry oraz innych nagród publiczność pozna podczas gali 24 listopada.
Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu po raz pierwszy zorganizowano w 1990 roku; jego początki były związane z przemianami ustrojowymi w Polsce i Europie Wschodniej. W ubiegłym roku Grand Prix otrzymała Aniela Gabryel za film "Kiedy ten wiatr ustanie"; Cierpliwe Oko im. Kazimierza Karabasza przyznano Marcinowi Borchardtowi za obraz "Beksińscy. Album wideofoniczny".
Organizatorem Festiwalu jest łódzkie Muzeum Kinematografii, które korzysta m.in. ze wsparcia miasta Łodzi. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz/