Dzieła polskiej kinematografii realizowane m.in. w Bystrzycy Kłodzkiej, Lubomierzu, czy Wałbrzychu będzie można zobaczyć podczas rozpoczynającego się we wtorek cyklu pokazów filmowych „Kinematograf wrocławski”. Czwarty sezon wydarzenia to filmowa podróż po całym Dolnym Śląsku.
„Tym razem wychodzimy poza stolicę regionu, pokazując inne dolnośląskie plenery, które z powodzeniem służyły i służą kinu, dając swoją urodę, bogactwo i różnorodność, a przy tym pozostają nieopatrzone w porównaniu do okolic Łodzi i Warszawy, gdzie znajdują się tereny najintensywniej eksploatowane przez przemysł filmowy” – powiedział twórca cyklu Lech Moliński, animator kultury filmowej, współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej.
Gośćmi pokazów będą twórcy filmów oraz eksperci związani z podejmowaną tematyką. Cykl filmowy otworzy film Kazimierza Kutza "Nikt nie woła". Pokaz będzie okazją do upamiętnienia reżysera, który zmarł w grudniu w wieku 89 lat. Kręcony w Bystrzycy Kłodzkiej obraz dotyka problemów związanych z zaludnianiem Ziem Zachodnich tuż po II wojnie światowej. Do małej miejscowości wraz z setkami innych przybyszów, dociera Bożek, który na nowych terenach próbuje odnaleźć spokój i zapomnieć o demonach przeszłości.
W kolejnym miesiącu za sprawą filmu „Dwa żebra Adama” Janusza Morgensterna widzowie odwiedzą Lądek Zdrój, jedno z najsłynniejszych uzdrowisk Dolnego Śląska. Film to dziejąca się w latach 60. satyra na małomiasteczkową mentalność.
W ramach tegorocznej edycji "Kinematografu" zaprezentowany zostanie także film „Kocham kino” Piotra Łazarkiewicza, nostalgiczna opowieść o zmierzchu działania małego kina w miejscowości granej przez Lubomierz, a także rozgrywający się w scenerii Wałbrzycha i okolic film „Panna Nikt” Andrzeja Wajdy. Widzowie zobaczą również obraz „Wielki Szu” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, w którym dolnośląskie Wambierzyce grają fikcyjne miasteczko Lutyń.
Pokazy filmowe, dyskusje i spotkania z gośćmi będą odbywać się od stycznia do maja w jeden wtorek miesiąca w kawiarni, infopunkcie Barbara. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/