Vita Maria Drygas otrzymała w sobotę wieczorem Grand Prix 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu", organizowanego przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Statuetkę Białej Kobry laureatka festiwalu dostała za film "Piano".
Werdykt był jednogłośny, a w jego uzasadnieniu jurorzy podkreślili, że przyznając główną nagrodę docenili „opowiedzenie w prosty sposób poprzez metaforę o dramacie rewolucji ukraińskiej”.
Urodzona w Wilnie laureatka tegorocznego festiwalu ma 21 lat i jest studentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W jej filmie „Piano” główną bohaterką jest studentka Konserwatorium Muzycznego w Kijowie, która uratowała pianino niesione na barykady.
Oprócz Grand Prix przyznano jeszcze kilka innych nagród. "Cierpliwe oko", czyli przyznawaną przez Narodowe Centrum Kultury nagrodę im. Kazimierza Karabasza otrzymał film "Koniec świata" Moniki Pawluczuk. Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich przypadła natomiast Karolinie Bielawskiej, autorce filmu "Mów mi Marianna".
Werdykt był jednogłośny, a w jego uzasadnieniu jurorzy podkreślili, że przyznając główną nagrodę docenili „opowiedzenie w prosty sposób poprzez metaforę o dramacie rewolucji ukraińskiej”.
Nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego, za przezwyciężanie zagrożeń, przyznano Mohammedowi Almughanniemu za dokument „Shujayya”, pokazujący konflikt w Strefie Gazy. Nagrodę Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense, za najlepszy film o tematyce żydowskiej, dostał Marek Tomasz Pawłowski za „Dotyk Anioła”, a nagrodę Uniwersytetu III wieku im. Heleny Kretz przyznano Ewie Żmigrodzkiej za obraz „Chcę żyć”.
W tym roku w konkursie wystartowało 29 filmów dokumentalnych o różnej tematyce. Oceniało je jury, złożone z wybitnych osobowości polskiej kinematografii: producentka filmowa m.in. oscarowego filmu "Ida" Ewa Puszczyńska, reżyser i scenarzystka Maria Zmarz-Koczanowicz, trzykrotny zdobywca Grand Prix "Człowieka w Zagrożeniu" reżyser Paweł Łoziński oraz reżyser scenarzysta i producent Wojciech Kasperski.
Łódzki festiwal jest przeglądem filmów dokumentalnych, opowiadających o kondycji współczesnego człowieka, zagrożeniach i niepokojach - zarówno społecznych, jak i indywidualnych. Prezentuje twórczość filmową, telewizyjną, wideo - profesjonalną i amatorską.
Głównym organizatorem imprezy jest Muzeum Kinematografii w Łodzi. Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" organizowany jest w Łodzi od 1990 roku. Wśród jego laureatów są m.in. Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Maciej Drygas, Beata Januchta, Ewa Straburzyńska, Marcin Koszałka, Marta Minorowicz i Henryk Dederko.(PAP)
duk/ mhr/