Francuski historyk mediewista, współtwórca szkoły Annales, Marc Bloch, zamordowany przez gestapo w 1944 roku, spocznie w Panteonie. Decyzję ogłosił w sobotę prezydent Francji Emmanuel Macron. Okazją były obchody 80-lecia wyzwolenia Strasburga podczas II wojny światowej.
"Ze względu na swe dzieło, nauczanie i odwagę" Bloch, przed wojną - wykładowca uniwersytetu w Strasburgu - znajdzie się w Panteonie - zapowiedział Macron. Szef francuskiego państwa poinformował o tej decyzji podczas wizyty w sobotę (23 listopada) na tej uczelni.
Prawnuczka historyka, Helene Seguret zapewniła, że rodzina jest "bardzo wzruszona" z powodu tej decyzji i ma nadzieję, że przyczyni się ona to "lepszego poznania" dzieła historyka.
Agencja AFP podała, powołując się na list potomków Blocha do Macrona, że nie życzą sobie oni obecności "skrajnej prawicy, w jakiejkolwiek formie" podczas uroczystości w Panteonie - świeckiej nekropolii wielkich Francuzów.
Marc Bloch urodził się w 1886 roku w Lyonie w rodzinie pochodzenia żydowskiego. W latach 1919-36 był wykładowcą uniwersytetu w Strasburgu, później pracował na Sorbonie. Do jego najbardziej znanych dzieł należą: "Społeczeństwo feudalne" i "Pochwała historii", należąca do kanonu metodologii historycznej.
Bloch został współzałożycielem w 1929 r. (wraz z Lucienem Lefebrem) czasopisma "Annales d'histoire economiques et sociales", które dało początek szkole historycznej Annales. Zrewolucjonizowała ona historiografię: od tej pory naukowcy zaczęli badać przeszłość w sposób całościowy, zajmując się np. gospodarką, zjawiskami społecznymi, folklorem czy religijnością. Na łamach czasopisma "Annales" publikowali również ówcześni historycy polscy.
Kilka publikacji Marca Blocha zostało przetłumaczonych na język polski i wydanych w Polsce: Pochwała historii, czyli o zawodzie historyka, Królowie cudotwórcy, Społeczeństwo feudalne oraz Dziwna klęska. Tematyka tej ostatniej wykraczała poza zakres specjalizacji Blocha. Francuski historyk napisał ją tuż po zajęciu Francji przez Wehrmacht w 1940 r. i poświęcił analizie przyczyn klęski.
Po wybuchu II wojny światowej Bloch zgłosił się na ochotnika do armii francuskiej. Był uczestnikiem ruchu oporu. Został aresztowany w marcu 1944 roku i trzy miesiące później rozstrzelany.
Z Paryża Anna Wróbel (PAP)
awl/ zm/ jkrz