Koncerty artystów z różnych krajów i kultur, specjalistyczne debaty oraz warsztaty z lokalnych tradycji zaplanowali organizatorzy 13. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Wydarzenie z udziałem artystów m.in. z Algierii, Kolumbii, Indii, Sierra Leone i Albanii odbędzie się w dniach 23-30 września w Warszawie.
Jak przypomniała dziennikarzom na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczna Festiwalu Maria Pomianowska, skrzyżowanie w nazwie festiwalu odnosi się bezpośrednio do porozumiewania się, czyli poszukiwania wspólnego języka albo elementów, których nie rozumiemy, ale które chcemy zaakceptować, bo chcemy poznawać innych.
"W tym roku na Festiwalu kolejny raz poznamy bardzo ciekawych artystów, którzy przyjechali z Kolumbii, z Indii. Przygotowaliśmy specjalny program skupiony właśnie na kulturze tych dwóch krajów, bogatszy niż tylko koncerty" - dodała.
Kolumbię na inaugurującym wydarzenie koncercie reprezentowała będzie Marta Gomez - instrumentalistka, kompozytorka i wokalistka, która łączy elementy typowe dla muzyki latynoamerykańskiej: karaibskie rytmy, andyjskie nostalgiczne melodie, kolumbijskie oraz boliwijskie tańce. Gomez, która kilkukrotnie była nominowana do nagrody Latin Grammy i otrzymała ją trzy lata temu za najlepszy album z muzyką dla dzieci ("Coloreando"), na Skrzyżowaniu Kultur zagra także dla dzieci. W niedzielę najmłodsi festiwalowicze będą mogli posłuchać jej podczas koncertu "Muzyczne malowanki - kolorowy świat Ameryki Łacińskiej".
Podczas otwierającego wieczoru wystąpi także Taksim Trio, turecki zespół z artystami klarnetu oraz - typowych dla Bliskiego Wschodu - baglamy oraz kanunu. W ich muzyce przenikają się wpływy jazzu i bliskowschodniej muzyki cygańskiej, otomańskiej klasyki, popularnej tureckiej arabeski oraz popu. Wśród inspiracji grupy warto wymienić z kolei Stambuł - na czele z Taksimem, czyli głównym miejskim placem w sercu miasta. Taksim oznacza także improwizację - najwyższą formę tureckiej sztuki muzycznej.
W kolejnych dniach usłyszymy indyjskiego sitarzystę Purbana Chatterjee, który - jak przypominają twórcy Festiwalu - na muzykę patrzy przez pryzmat teorii dziewięciu ras, która jest sensem indyjskiej estetyki. Wraz z Chatterjee zagra wielokrotnie nagradzany w Indiach siostrzany duet Ranjani&Gayatri, śpiewający m.in. w sanskrycie, hindi, marathi, tamilskim i gudżarati, oraz interpretujący południowoindyjską muzykę karnatycką.
W programie imprezy znalazł się także blok muzyczny Sounds Like Poland. Podczas wieczoru, którego celem jest promocja polskich artystów w kraju i za granicą, usłyszymy takich folkowych artystów, jak związaną z miejskim folklorem Warszawską Orkiestrę Sentymentalną, cenionego twórcę muzyki tradycyjnej Adama Struga, popularną Kapelę ze Wsi Warszawa oraz znanych muzyków Mazowsza.
Muzykę europejską usłyszymy w ramach "Kolektywu Europa" - projektu, który ma być okazją do muzycznej podróży po Europie Środkowo-Wschodniej. 28 września na smyczki zmierzą się artyści z Węgier (skrzypek i cytrzysta Felix Lajko) oraz zespół łączący klasyczne muzykowanie z tradycją górali Beskidu Śląskiego (Vołosi). Zagra także albańska Fanfara Tirana, czyli bałkańska orkiestra dęta.
Dla szukających nowych brzmień publiczności organizatorzy zaplanowali Tropical Discotheque - propozycję prezentującą etniczną muzykę, ale w tanecznym wydaniu. Podczas wieczoru "dance friendly" zagra Kondi Band (USA, Sierra Leone), Baba ZuLa (Turcja) i Meridian Brothers (Kolumbia). Wieczór zakończy DJ Emile Omar z Francji.
Organizatorzy wydarzenia zaplanowali również debaty. Grona eksperckie będą rozmawiały m.in. o tym, czy indyjska mozaika religijna się sprawdziła (dyskusja z udziałem polskiego orientalisty, filozofa i kulturoznawcy Piotra Balcerowicza), a także jak konsumpcja - zwłaszcza europejska - wpływa na chociażby ceny kawy czy skutki społeczne i polityczne jej przemysłowej produkcji.
Prócz tego w programie znalazły się m.in. koncert uchodźców z Sahary Zachodniej (Aziza Brahim) oraz warsztaty muzyki i śpiewu karnatyckiego.
Wydarzenie odbędzie dniach 23-30 września. Wszystkie wydarzenia będą miały miejsce w namiocie festiwalowym ustawionym pod Pałacem Kultury i Nauki. Szczegóły na stronie www.festival.warszawa.pl (PAP)
oma/ itm/