Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie ogłosił we wtorek 41. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 września.
Pochodząca z Częstochowy Halina Poświatowska jest zaliczana do tzw. pokolenia "Współczesności", obok m.in. Andrzeja Bursy, Stanisława Grochowiaka, Marka Hłaski czy Mirona Białoszewskiego, debiutujących około 1956 r. W jej twórczości przeplatają się motywy kruchości życia, miłości i śmierci; szkicuje portrety kobiet pragnących miłości i świadomych przemijania.
Jak podali organizatorzy dorocznego konkursu, jego celem jest pobudzanie wrażliwości i aktywności twórczej w dziedzinie poezji, konfrontacje twórczości poetyckiej, promocja utalentowanych poetów, integracja środowisk literackich oraz rozbudzanie zainteresowania poezją.
Zadaniem uczestniczek i uczestników konkursu jest nadesłanie maksymalnie pięciu wierszy własnego autorstwa o dowolnej tematyce, wcześniej niepublikowanych i nienagradzanych w innych konkursach.
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: "po debiucie" - dla autorów po debiucie książkowym lub prasowym w czasopismach lub prasie ogólnopolskiej, oraz "debiut" - dla autorów, których wiersze nie były dotąd publikowane.
W konkursie mogą wziąć udział poeci z kraju i z zagranicy, piszący w języku polskim, niezrzeszeni lub będący członkami związków twórczych oraz debiutanci. Warunkiem jest ukończenie 16 lat.
Prace konkursowe wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową można przesyłać do 10 września na adres poczty elektronicznej poezja@rok.czestochowa.pl. W tytule wiadomości należy wpisać "konkurs poetycki" oraz nazwę kategorii. Bliższe informacje znajdują się na stronie Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie www.rok.czestochowa.pl.
W rodzinnej Częstochowie jest wiele miejsc związanych z Poświatowską. W miejscu jej narodzin, przy ulicy 7 Kamienic, znajduje się tablica z wizerunkiem poetki i fragmentem jej wiersza. Natomiast przy ulicy Jasnogórskiej 23, gdzie wraz z najbliższymi mieszkała, urządzono Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej. Można w nim oglądać stałą ekspozycję poświęconą jej życiu i twórczości. W Szkole Podstawowej nr 8 można także zwiedzać Izbę Pamięci poetki, z jej pomnikiem wykonanym w naturalnych rozmiarach z żywicy.
Od kilku lat jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Częstochowie jest ławeczka z rzeźbą Poświatowskiej, autorstwa Roberta Sobocińskiego. Ławeczka, przy której poetka przedstawiona jest ze swoim kotem, stoi w III Alei Najświętszej Marii Panny. Poetka patronuje też jednej z ulic w dzielnicy Tysiąclecie. Formą jej upamiętnienia jest także doroczny konkurs poetycki im. Haliny Poświatowskiej.
Poetka urodziła się 9 maja 1935 r. w Częstochowie. Choroba serca nabyta w dzieciństwie naznaczyła całe jej życie. Skazała ją na długie leczenie, pobyty w szpitalach, uniemożliwiła regularną naukę. W 1953 r. w sanatorium w Kudowie poetka poznała swego późniejszego męża Adolfa Poświatowskiego, który zmarł nagle na serce trzy lata później. W grudniu 1956 r. Poświatowska zadebiutowała na łamach "Gazety Częstochowskiej" wierszami "Szczęście" i "Człowiek z Annapurny".
Dzięki opiece prof. Juliana Aleksandrowicza, młodej poetce nie tylko udało się rozwinąć talent poetycki, ale również wyjechać na operację serca do USA. Skomplikowany zabieg na otwartym sercu pozwolił jej przeżyć jeszcze 9 lat. W tym czasie wydała m.in. zbiory wierszy pt. "Hymn bałwochwalczy", "Dzień dzisiejszy", "Oda do rąk". Zmarła 11 października 1967 r. w Warszawie w wieku 32 lat, po drugiej operacji serca. Pochowana została na częstochowskim cmentarzu św. Rocha, gdzie spoczywa wraz z mężem Adolfem i członkami najbliższej rodziny.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/aszw