Adolf Hyła, autor najsłynniejszego wizerunku Jezusa Miłosiernego, który znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, został upamiętniony w poniedziałek przez sejmik województwa małopolskiego.
"Przed niezliczonymi kopiami obrazu Adolfa Hyły modlą się ludzie pod wszystkimi szerokościami geograficznymi, a samo dzieło nierozerwalnie kojarzy się z Krakowem i Małopolską. Adolf Hyła uwiecznił też na płótnie rozliczne krajobrazy naszego regionu, w znakomity sposób uchwytując piękno przyrody i wspaniałych małopolskich zabytków" – przypomnieli w oświadczeniu przyjętym z okazji 120. rocznicy urodzin artysty radni sejmiku.
Sejmik województwa małopolskiego wyraził głębokie uznanie dla twórczości Adolfa Hyły i wdzięczność za jego udział w umacnianiu wizerunku Małopolski na świecie.
Od 2013 r. imię Adolfa Hyły nosi aleja prowadząca do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.
Adolf Hyła (1897-1965) studiował na wydziale prawa i wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rysunku i malarstwa uczył się u Jacka Malczewskiego. Po wybuchu II wojny światowej zamieszkał z rodziną w pobliżu klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W twórczości koncentrował się głównie na tematyce religijnej, portretował też ludzi Kościoła, znanych Polaków, krewnych i przyjaciół. Jest autorem wielu pejzaży tatrzańskich.
Obraz "Jezu ufam Tobie", przedstawiający Jezusa z dwoma promieniami wychodzącymi z serca, to najbardziej rozpowszechniony na świecie wizerunek Bożego Miłosierdzia. Hyła stworzył go, wzorując się na obrazie Eugeniusza Kazimierowskiego, namalowanym pod kierownictwem siostry Faustyny Kowalskiej (znajduje się on w Wilnie). Jednak to właśnie dzieło Hyły stało się słynne na całym świecie.
Pierwszy wizerunek Jezusa Miłosiernego Hyła namalował w podziękowaniu za ocalenie rodziny z II wojny światowej w 1943 r. W 1944 r. stworzył kolejny obraz, który obecnie znajduje się w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach i który zasłynął łaskami. Jego kopie i reprodukcje znajdują się w kościołach i klasztorach w całej Polsce, Europie, USA, Kanadzie, Australii, Afryce i Indonezji.
Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)
wos/ karo/